Çocuğum Bakıcısını Benden Çok İstiyor;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğum Bakıcısını Benden Çok İstiyor
  Tüm makaleler

  Çocuğum Bakıcısını Benden Çok İstiyor;

              Çok yoğun çalışan ve doğum sonrasında bebeği ile fazla vakit geçiremeden işe başlamak zorunda kalan annelerin sık şikayet ettikleri durumlardandır, korkmayın siz ne ilksiniz nede son olacaksınız.

               Çocuklar doğdukları andan itibaren ilk dört ay genellikle kendileri ile ilgilenirler, kendi vücutlarından başka bir şey fazla ilgilerini çekmez, ama kendilerine bakan, kendileri ile ilgilenen herkese tepki verirler, en çokta annelerine. Bu dönemin bitmesi ile çevrelerindeki insanlar ile ilgilenmeye ve onlarla bağ kurmaya başlarlar. Çocuklar kendisi ile bu dönemde en çok kim ilgilenir ise onunla en sıkı bağı kurarlar.

              Günümüzde yasal olarak annelerin izni 2 aydır, sonrasında ise 6 aya kadar ücretsiz izin alma hakları vardır. İki ay ücretli izinlerini kullanan anneler bu süre sonrasında ya ekonomik güçlüklerden, ya da işyerinin illegal yollar ile onların hakları olan ücretsiz izinin tamamını vermemelerinden dolayı çocukları çok küçük yaşlarda iken onları bırakıp içe başlamak zorunda kalmaktadırlar. Tabi ki çocuğa ya büyükanneler bakacak ya da bir bakıcı bulunacak.

              Çocuklar tam çevrelerindekileri tanıma, onlara bağlanma evrelerine geldiklerinde yanlarında anneleri yerin bakıcıları olduğu zaman onlara bağlılık duygusu artmaktadır. Bu durum annelerde kıskançlığa hatta daha ileri giderek psikolojik problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Anneler bu durumu sakin karşılamalıdır, çünkü normal bir durumdur.

              Çalışan anneler çocukları ile aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için akşam eve geldiklerinde ne kadar yordun olurlarsa olsunlar çocukları ile ilgilenmeliler, onları kucaklarına alıp şefkat göstermeliler ve çocuklarına kendi konularını hissettirmelilerdir. Çocukların unutmadığı ve duyduğu zaman hatırladıkları tek konu annelerinin kokularıdır. Çocuk gün içerisinde kiminle vakit geçirirse geçirsin annelerinin akşam onları kucaklarına alıp 10 dakika sevmesinden daha etkili olamaz. Bu sayede anneler çocukları ile aralarındaki bağı kaybetmemiş olur, anne eksikliği hissetmeyen çocuk da çevresinde onun yerini dolduracak başka birilerini arayışa çıkmaz.

              Aslında çocukların bakıcılarına bağlanması, onları sevmesi anneleri sevindiren bir durum olmalıdır. Çünkü çocuklar kendilerini sevmeyen, onlarla ilgilenmeyen kişileri anlar ve onlar ile kesinlikle bir yakınlaşma kurmaz, hatta böyle kişileri gördüklerinde ağlayarak tepki gösterirler. Sevgi çocuk gelişiminin anahtar kelimesidir ve her insan kendisini önemseyen, kendisini ile ilgilenen diğer insanları sever. Çocukların bakıcılarını sevmeleri ve bağlanmaları da bu sebeptendir.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklar neden bakıcılarını çok sever
  Bakıcılarını annesinden çok seven çocuklar
  Çocuğun bakıcıyı sevmesi iyimidir kötümüdür