Çocuğum Bir Türlü Biberonu Bırakmıyor;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğum Biberonu Bırakmıyor
  Tüm makaleler

  Çocuğum Bir Türlü Biberonu Bırakmıyor;

              Uzmanlar çocuklarda biberon kullanımı için sınır olarak 2 yaşını gösteriyor, anne ve babalara çocukları 2 yaşlarına geldiklerinde biberondan vazgeçirmelerini öneriyor.

              Aslında anneler de çocuklarının biberon kullanımından rahatsız durumdalardır. Özellikler biberonların temizliğini yapmak ve hijyen saplamak oldukça güçtür. Ama çocukları bu konuda ikna etmek biraz sabır isteyen bir iştir. Alışkanlıkları bırakmak her zaman zordur ve meşakkatlidir, hele ki bu alışkanlık doğumunuzdan beri süre gelen bir alışkanlıksa.

              Anneler özellikle doğumunun ilk aylarında biberon kullanmak istemezler, doğrusu da budur zaten. Çünkü biberondan bir şey işerken anne memesinde yaşadığı zorlanmayı yaşamaz çocuklar ve bu kolaylığı her zaman isteyebileceklerinden memeden kesilebilirler. O sebeple anneler bu dönemlerde biberona alışmaması için farklı yöntemler ile çocuklarının ek besin almaların sağlarlar. Ama belli bir süre direndikten sonra her anne biberona geçer ve çocuklarını biberon ile beslemeye başlar. Özellikle gece sütleri biberonlar verilir ve bu çocuklara küçükken annelerinin memesini emerken aldıkları hazzı sağladığı için bağımlılık derecesine kadar ulaşır.

              Biberon kullanımı dişlerin sağlıklı gelişimini engellemesi başta olmak üzere bir çok probleme neden olmaktadır. Ama çocukları bağımlılık seviyesine ulaşmış olan bu durumdan vazgeçirmek her zaman problem olmuştur ve hem çocuklar, hem de anne ve babalar bu durumza büyük zorluklar yaşamışlardır.

  Çocukların Biberonu Bırakması İçin Anne ve Babalar Ne Yapmalıdır;

  • Anne ve babalar eğer çocuklarında biberon kullanmaya başlamışlarsa en geç 1 yaşında bıraktırmaya çalışmalılardır çünkü ne kadar çok kullanırsa o kadar geç ve zor bırakılır.

  • Çocuğunuzu bardak kullanmaya teşvik edin, bunun için onun sevdiği, hoşlanacağı bardaklar alın ve sizde ona örnek olarak beraber bardaktan su veya süt için.

  • Biberonu bıraktırmaya karar vermiş iseniz bunu yapmaya başlamadan 1-2 ay öncesinden itibaren ona anlatın ve kafasına yazmaya çalışın.

  • Biberon kullanmanın zararlarından bahsedin, düşlerinin çürüyebileceğini ve bu sebeple diş doktorunun dişlerini çekebileceğini söyleyin.

  • Kreşe gidiyor ise öğretmenlerinden bu durum için onunla konuşmasını isteyin, çocuklar bazen öğretmenlerini anne ve babalarında dazla dikkate alabilirler.

  • Eğer bırakma kararı almışsanız ve uygulamaya geçirmişseniz kesinlikle geri adım atmayın, çünkü bir kez geri adım atarsanız sonraki deneyimleriniz daha da zor geçecektir.

  • Çocuklar büyüme sevdalısı canlılardır, büyüyebilmesi için biberonu bırakması gerektiğini söyleyin.

  • Biberonu bırakmadığı için ona kızmayın, sert konuşmayın. Baskı her zaman ters tepecektir.

  • Çocuğunuzu biberonu bırakması koşulu ile ödüllendirin, ödülün bir kısmını ona verin ve tadını almasını sağlayın, gerisini bıraktığı zaman vereceğinizi söyleyin.

  • Ne yaparsanız yapın bırakmıyor ise bir gün biberonu camdan dışarı atık ve kaybolduğunu çocuğunuza söyleyin, siz de bulamayın ki çocuğunuz çok ağlarsa ona kıyamayıp vermek istemeyin. Bu tür problemlerin çözülememesinin en önemli nedeni anne ve babaların çocuklarına kıyamamalarıdır.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocukların biberonu bırakması için yapılması gerekenler
  Biberon nasıl bıraktırılır
  Biberonu bıraktırma
  Çocuklar kaç yaşında biberonu bırakmalıdır