Çocuğunuz Emmiyorsa veya Sütünüz Yetmiyorsa Suçlusu Siz Değilsiniz
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğunuz Emmiyorsa
  Tüm makaleler

  Çocuğunuz Emmiyorsa veya Sütünüz Yetmiyorsa Suçlusu Siz Değilsiniz; font color="#000000">

              Anne sütü çocuklar için en yarayışlı besin kaynağıdır ve muadili mevcut değildir. O sebeple her gün uzmanlar tarafından annelere çocuklarını emzirmeleri gerektiği konusunda tavsiyeler yapılmaktadır.

              Anneler de çocuklarını emzirmek için ellerinden geleni yaparlar ama bazı durumlarda onlarında gücü yetmez. Bazen annenin sütü çocuk için yeterli olmayabilir ya da hiç gelmeyebilir bazen de çocuklar inatla annelerini emmek istemeyebilir. Anneler yine pes etmezler, sütleri az gelmiyor ise sütlerini artırmak için bir arayış içerisine girerler, eğer çocukları inatla emmek istemiyor ise pompalarla sütü çekerler ve çocuklarına o sütü bir şekilde ulaştırırlar. Ama pompalar sütü çocuklar kadar etkili çekemediği için gün geçtikçe sütleri azalır ve biter.

               Sütlerinin kesilmesi gibi durumlarda anneler kendilerini suçlarlar, yediklerinden içtiklerinden böyle bir şey olduğu kanısına varırlar, özellikle çevrelerinde çocuklarını emziren anneler var ise bu suçluluk duygusu sürekli artarak devam eder.

               Bazı çocuklar siz ne yaparsanız yapın annelerini emmezler ya da ememezler. Bu durumda annenin yapacağı fazla bir şey yoktur, sütünün yavaş yavaş azalmasında başka bir seçenek kalmaz ortada. Bu durumda kendilerini suçlamanın hiçbir manası yoktur. Annelerin sütünün bitmesi de biyolojik bir olaydır, tamam bazı etkenler bunun hızını tetikler ama bu durum annelerin çocuklarına yetmediği, anlara annelik yapamadığı duygusuna kapılmasını gerektirmez. Günümüzde bir çok anne aynı problemle karşı karşıya gelmektedir ve annelerin psikolojisini bozan en önemli etmenlerden birisi budur.

               Sevgili anneler, unutmayın bu güne kadar birçok çocuk anne sütü almadan büyümüştür, ilk önce bunun dünyanın sonu olduğunu düşünmeyin, eğer ki sütünüz çocuğunuza yetmiyor veya kesilmiş ise doktorunuza danışarak tavsiye ettiği ek gıdalarla onları destekleyin. Çocuklarınıza yetmediğiniz kanısına kapılmayı, siz onlara yetmişsiniz ki onları sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmişsiniz. Çocukların anne sütü kadar sağlıklı bir psikolojiye sahip olan anneye de ihtiyaçları vardır, çocuklar için ruh sağlığı en az beden sağlığı kadar önemlidir.
  Anahtar Kelimeler;
  Emmeyen çocuklar
  Annenin sütünün yetmemesi
  Çocuklar neden emmez