Çocuğunuz Sizden Örnek Ebeveyn Olmanızı Beklemiyor, Sizde Ondan Beklemeyin
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Örnek Ebeveyn
  Tüm makaleler

  Çocuğunuz Sizden Örnek Ebeveyn Olmanızı Beklemiyor, Sizde Ondan Beklemeyin;

              Her anne ve baba çocuklarının çok iyi yetişmiş, çok iyi eğitim almış, çevrelerindeki insanlar tarafından örnek olarak gösterilen çocuklar olmasını ister, annelik ve babalık içgüdüsü bunu gerektirir. Ama çocuklar tarafından bakıldığında hiçbir çocuk anne ve babasından mükemmel birer anne ve baba olmasını beklemez. Anne ve babaların çocuklarından böyle bir şey beklemeye hakları var mıdır acaba?

               Her çocuk farklı bireydir, hepsinin kapasiteleri, zeka seviyeleri, fiziki yetileri, yetenekleri birbirinden farklıdır. Zaten bu saydığım kavramların hepsi de anne ve babaların çocuklarına desteği ile gelişebilecek kavramlardır. Çocuklarından örnek çocuk olmalarını bekleyen anne ve babalar ilk olarak kendilerine şu soruyu sormalılardır; “Biz örnek bir anne ve baba mıyız?”.

              Birçok anne ve baba çocuklarının gelişimleri için çaba sarf etmezken onlardan büyük beklentiler içerine girmektedir. Çocuklardan bir şeyler almak için ilk önce onlara beklediğinizden kat kat fazlasını vermelisiniz.

              Çocuklarının anne ve babalarını seçme hakları bulunmadığı gibi anne ve babaların da çocuklarını seçme hakları bulunmamaktadır. Birbirlerini değiştirme şansları da olmadığı için en güzel seçenek birbirlerini oldukları gibi kabullenmek ve gelişmeleri için çaba sarf etmektir. Her çocuk örnek bir çocuk olmayabilir ama her çocuk eğitilebilir, her çocuk bazı şeylere karşı yetenekli olmayabilir ama mutlaka yetenekli olduğu bir şeyler vardır, önemli olan onu ortaya çıkarmaktır.

              Sonuç olarak anne ve babalar çocuklarını eleştirmeden önce kendilerini eleştirmelilerdir, çünkü o çocuklar kendilerinin aynada yansımalarıdır.
  Anahtar Kelimeler;
  Örnek çocuk
  Örnek anne ve baba