Çocuğunuzla Dalga Geçmeyin, Geçmelerine de İzin Vermeyin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğunuzla Dalga Geçmeyin
  Tüm makaleler

  Çocuğunuzla Dalga Geçmeyin, Geçmelerine de İzin Vermeyin;

              Bazı anne babalar çocukları kötü bir davranış sergiledikleri zaman onlarla dalga geçerek bu davranışlarından vazgeçecekleri gibi son derece yanlış bir düşünceye kapılabilmektedir. Bu tür yanlış yaklaşımlar çocuklarda sergiledikleri davranışlardan vazgeçirmek bir kenara, onlardan daha da büyük problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir.

              Kendisi ile dalga geçilmek hiçbir insanın istemediği ve kabullenemediği bir davranıştır. Aynı zamanda bu tür davranışlar toplum tarafından da onaylanmaz. Özellikle başkalarının kusurları ile dalga geçen birisini toplumda dışlar ve içine almak istemez. Bu sebepten nice büyük kavgalar çıkmış ve nice canlar yanmıştır. Böylesine bir davranışı anne ve babalar çocuklarına karşı yapmamalıdır ve onların duyguları ile oynamamalıdır.

              Çocukları kötü davranışlardan vazgeçirmek için onlarla dalga geçmek yerine bu davranışların nedeni bulunmalı ve o nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Mesela geceleri altına ıslatan bir çocuğu ele alalım. Sizce hiçbir çocuk geceleri bilerek altını ıslatır mı? Altını ıslatan bir çocukla anne ve babalarının arkadaşlarının yanında “bak bu altını ıslatıyor halen” gibi sözler söylemesi sizce onun altını ıslatmamasını sağlayabilir mi? Bilakis çocuk daha fazla stres yapar, altına kaçırmamak için uyumak istemez, uyku bozuklu yaşar, uyku bozukluğu yaşayan çocuk tuvaleti gelince hiç uyanamaz ve çocuk altını ıslatmayacaksa bile altını ıslatır. Üstüne psikolojik problemler başlar çocukta. Anne ve babalar onunla dalga geçmek yerine bunun nedenini aramalıdır ve gerekirse bir uzmandan yardım almalıdır.

              Dalga geçilmek çocuklarda çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Anne ve babalar buna izin vermemelidir. Çocukları ile birisi dalga geçtiğinde hemen müdahale etmeli ve hemen çocuklarını korumalıdır. Çocuklarınız insanlar tarafından dalga geçilecek, alay konusu olabilecek bazı davranışları veya fiziksel kusurları olabilir. Siz anneler ve babalar bu gibi durumlarda uyanık olmalısınız ve çocuklarınıza kendini nasıl savunacağını, bu tür söylemlerde nasıl davranacağını öğretmelisiniz ki çocuklarınız zarar görmesin ve olumsuz düşünmesin.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklarla alay etmek
  Çocuklarla dalga geçmek
  Çocuklarıla alay etmeyin