Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin
  Tüm makaleler

  Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin;

              Anne ve babalar çocuklarının hata yapmalarını istemezler ve onları hata yapma ihtimallerine karşı sürekli uyarırlar. Çoğu zaman hata yapacaklarını gördüklerinde müdahale ederek hata yapmalarının önene geçerler. Bu şekilde çocuklarının daha iyi yetişeceğini düşünürler.

              Hiçbir sözlü anlatım veya uyarma uygulamadan daha etkili bir öğretme biçimi olamaz çocuklar için. Bir çocuğa bardaktaki suyu dökmemesi için ne kadar dikkatli olmasını söylerseniz söyleyin çocuk bir sonraki taşımasında yine dikkat etmeyecektir. Çünkü su hiç dökülmemiştir ve döküldüğü zaman neler olabileceğini bilmiyordur. Ama o çocuğun suyu bir kere dökmesine izin verirseniz bunu öğrenecektir. Annesi veya babası dikkatli olmadığı için kızacak, o da yaptığından ötürü bir suçluluk duygusu taşıyacaktır. O anda onunla beraber bardaktaki suyun neden döküldüğü, nerede hata yaptığını, bir daha aynı şeyin olmaması için ne yapması gerektiğini beraber tartışın ve sonucu onun bulması için onu yönlendirin. İşte bundan sonra çocuk aynı duruma düşmemek için bardakta su taşırken gerçekten dikkatli olacaktır.

              Anne ve babalar her zaman çocuklarının yanlarında olamazlar ve onları hata yapmaktan koruyamazlar. Hata yapmayan çocuk hata yaptığı zaman bu hatasını nasıl telafi edebileceğini de öğrenemez. Eğer siz yanında değilken bir hata yapar ise ne yapacağını bilemez. Şaşırır ve etraftakilerin ona yardım etmesini bekler. Siz yokken yapacağı hatalar belki de hayatlarında çok önemli şeylere neden olabilir.

              Anne ve babaların yanlış içerisinde oldukları diğer bir konu da çocuklarının hata yapmayacaklarını düşünmeleridir. Hata yapmak insana ait bir davranıştır, her insan hata yapar. Anne ve babalarda çocuklarının bir gün hata yapabileceği ihtimalini asla akıllarından çıkarmamaktadır. Günümüzde çocukların uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yakalanmasının en önemli nedeni anne ve babaları çocuklarına son derece güvenip onları takip etmemeleridir. Çocuklarınıza güvenin tabi ki ve bunu da onlara hissettirin, ama bir gün hata yapabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

              Çocuğunuzun hata yapmasına izin verin, izin verin ki çocuğunuz hata yaparak nasıl hata yapmaması gerektiğini ve yaptığı hataları nasıl telafi edebileceğini öğrensin.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklar hata yapmalı
  hatanın çocuklara katkıları
  çocuklar neden hata yapmalı
  çocukların hataları