Çocuğunuzun Sağlıkları İle İlgili Söylediklerini Dikkate Alın;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuğunuzun Söylediklerini Dikkate Alın
  Tüm makaleler

  Çocuğunuzun Sağlıkları İle İlgili Söylediklerini Dikkate Alın;

              Anne ve babaların sıklıkla yaptıkları bir hatadır, ama bu hatanın bedeli bazen ağır ödenebiliyor.

              Şer şeye verilecek mantıklı bir cevap vardır, çocuğun midesi bulanmış ve kusmuştur veya ateşlenmiştir, diş çıkarıyor ondan denir, başı ağrıyordur gece geç yattı uykusunu alamadı denir, çocuk halsiz ve keyifsizdir çok yoruldu ya ondandır denir, bir yerleri kaşınır şimdi abur cubur yeni bak nasıl kaşındırdı hemen denir. Anne ve babalar bazen önemsemezler çocuklarının söylediklerini, nerden bilecek kulağının ağrıdığını duymuş bir yerden işte derler. Ama bir mühlet sonra doktora gidilir ve çocukta orta kulak iltihabı olduğu öğrenilir ve çok ilerlemiş durumdadır. Çok acıdır ama bu saatten sonra duyulan pişmanlığın yararı yoktur.

              Çok yakınımın balından geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Aslında çocuklarına karşı oldukça dikkatlilerdir. Çocukları özellikle cips ve çikolata türü besinler tükettiğinde alerji yapmaktadır ve kaşınmaktadır. O zaman daha iki yaşına bile girmemiştir ve çok iyi konuşamamaktadır. Çocuk sürekli bel boşluğunu kaşımaya başlamış, bu normaldi çünkü alerjisi vardır. Bu kaşıntı yırtar seviyelere gelmiş ve kaşırken ağlamaya başlamış. Hemen doktorlarının verdiği alerji kremlerini sürmeye başlamışlar ve sonuç vermesini beklemişler, ama geçmemiş. Daha sonra çocuk ara ara ateşlenmeye başlamış, çocuk bu arada diş de çıkartıyordu, bu yüzden ateşlenme, ağlama ve rahatsız olması da normaldi. Sonra bir gün çocukları tekrar ateşlenmiş ve ne yaptılarsa yapsınlar ateşini düşürememişler ve doktora götürmüşler. Doktorda çocuklarının piyelonefrit olduğunu, böbreklerinden birinin bu sebeple çok fazla zarar gördüğünü ve hastaneye gelmek için çok geç kaldıklarını öğrenmişler. Çocuk yaklaşık 3 hafta hastanede yatmış ve 1 sene kadar da tedavi görmüş. Anne ve babası sağlıklı olarak geçmişi düşündüğünde, neden ateşlendiğini, böbreklerinin üstünü neden sürekli yırtarcasına kaşıdığını, hatta idrarının bile neden eskisi gibi kokmadığını anlamışlardı.

              Anne ve babalar olarak çok bilgili, çok soğuk kanlı olabilirsiniz. Çocuklarınızın rahatsızlıklarını belki anlayabilirsiniz ama bazen yanlış teşhisler koyabilirsiniz. Anne ve babalar çocuklarına bazı hastalıkları yakıştırmaz, o sebeple bilinç altından öyle değildir nasılsa deyip geçiştirebilirsiniz.

              Çocuklarınızın sağlıkları riske atılacak bir şey değildir, onlara güvenmeli, şikayetlerini dikkate almalı ve fazla zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.