Çocuğunuzun eğitimi için kreş mi bakıcı mı daha iyi dir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kreş mi Bakıcı mı
  Tüm makaleler

  Çocuğunuzun eğitimi için kreş mi bakıcı mı daha iyi dir ?

              Çocuk dünyaya geldiği zamandan sonraki ilk iki sene anneye en çok ihtiyacı olduğu zamandır. Bu süre de çocukların bir şeyler öğrenmektense sağlıklı bir şekilde büyümeye ihtiyaçları vardır. O sebeple aileler eğer anneler çalışıyor ise bu süre içerisinde bakıcıyı tercih etmelidirler. Ama anneler eve geldiğinde çocukları ile yeterli zamanı geçirmelilerdir. 2 yaşından sonra çocuğun ihtiyaçları da değişmeye başlıyor. Artık hayatı, yaşamayı öğrenmesi ve eğitime hazırlanması gerekmektedir. Artık gelişmiş ülkeler okul öncesi eğitime çok fazla önem vermektedir. Bu sebeple okul öncesi eğitim ile ilgili her geçen gün yeni yöntemler çıkmakta, bu eğitim her gün daha da gelişmektedir. Birçok aile zaten uzun zamanlar eğitim alacağını bildikleri çocuklarının eğitim başlamadan kreşe göndererek onların erkenden sıkmak istememektedir ama bu düşünce tamamı ile yanlış bir düşüncedir.

  Çocuğunuzun bakımdan daha çok eğitime ihtiyacı vardır;

              Ailelerin bakıcıyı seçmelerindeki en önemli etken çocuklarının küçük yaşlardan itibaren yorulmasını istememeleri, kreşte kalabalık içerisinde fazla ilgilenilmeyeceği, kreşte çok sık hasta olacağı gibi düşüncelerdir. Kreşin ilk zamanların da çocuklar evde durdukları zamana göre daha fazla hasta olabilirler. Uzmanlar Kreşe giden çocukların bağışıklık sistemlerinin daha iyi geliştiğini ispatlamış, ilerleyen dönemlerde bu çocukların daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söylemektedirler. Aynı şekilde kreşte başarılı bir okul öncesi eğitimi almış çocuklar diğer çocuklara oranla eğitim hayatlarında daha başarılı olmuşlardır. Evde bir kişinin üstlendiği çocuğun bakımı ve eğitimi, kreşte çok fazla kişi tarafından üstlenilmektedir. Ayrıca kreşlerde bu işin eğitimini almış kişiler çocuklarınızla ilgilenmektedir. Sizin veya bakıcınızın gözünden kaçacağı birçok şey kreşlerde farkına varılabilir ve haberdar edilebilirsiniz.

  Evde bakıcı yanında büyüyen çocuklar oyun kurmakta ve paylaşmakta güçlük çekmektedirler. Bu çocuklar kreşte büyüyen çocuklara göre daha bencil olmaktadırlar. Hayal güçleri fazla gelişmez, diyalog kuramazlar, geç konuşurlar ve zor öğrenirler. Evdeki zamanlarının çoğunluğunu bakıcıları ile birlikte televizyon karşısında geçirirler ve en kötüsü evde olup bitenden çak fazla haberdar olamazsınız. Kreşlerde durum tam tersidir. Olaylar daha şeffaftır, çocuğunuzla ilgili daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Çocukların daha çok görerek ve oyun oynayarak öğrendiğini düşünürseniz görüp taklit edeceği figür sayısı çok fazladır.

              Unutulmaması gereken önemli bir nokta da bakıcısı ile çok iyi ilişkiler kuran, her türlü ihtiyacı bakıcısı tarafından karşılanan çocuklar zamanla bakıcısını annesin yerine koyabilir ve anne ile çocuğun arasındaki ilişki bundan olumsuz etkilenebilir.
  Anahtar Kelimeler;
  Bakıcımı kreşmi