Çocukları Dinlemek Neden Önemlidir?
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocukları Dinlemek
  Tüm makaleler

  Çocukları Dinlemek Neden Önemlidir?

              Günümüzde toplumsal iletişimin en büyük ve önemli sorunlarından birisi dinlemektir. Dinlemesini bilen yetişkinlerin olması için çocukluklarında dinlemesini öğrenmeleri gerekmektedir. Çocuklarınıza dinlemeyi öğretmenin en iyi yolu da onları iyi dinlemek ve ona zaman ayırmaktır.

  Çocukların söylediklerini duymak onları dinlemek anlamına gelmez. İletişim sadece duyarak olmaz, karşındakinin göz hareketlerini, mimiklerini de takip etmelisiniz. Bazen karşınızdaki kişinin yüz ifadesi konuştuklarından çok daha fazla şey ifade eder.

  Dinlemek karşınızdaki kişiye verdiğiniz önemi ifade eder, çocuklarımız bu dünyadaki en değer verdiğimiz kişiler olduklarında en çok dinlenmeye onların hakkı vardır. Çocuklarınızın anlattıklarını dinleyerek onları ne kadar önemsediğinizi gösterirsiniz ve bu durum çocuklarda bir öz güven oluşmasını sağlar. Çocuklar dinlendikleri zaman kendi söylediklerinin de değerli olduğunu, anne ve babalarının onun söylediklerine önem verdiğini düşünürler. Ailesi tarafından dinlenmeyen çocuklar ilerleyen zamanlar da sözlerine değer verilmediği ve önemsenmediği düşüncesi ile içe kapanık bireylere dönüşebilirler.

  Çocuklara yol göstermede anlatmak ve nasihat etmekten daha çok yararlıdır onları dinlemek. Çocukların sorunlarını çözmenin en etkili yolu onları dinleyerek gerçek problemi ortaya çıkarmaktır. Çocuklar aileleri tarafından dinlendikleri zaman kelime hazneleri ve konuşmaları gelişir, isteklerini ve sıkıntılarını ağlayarak göstermek yerine anlatarak gösterir, derdini anlatabildiğinde daha huzurlu ve mutlu olur ve her şeyden önemlisi anne ve babalarını dinlemeye başlar. Birbirlerini dinleyen anne, baba ve çocuklar arasında daha kuvvetli bir bağ kurulur ve geleceğin temelleri daha sağlam atılır.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklar dinlemek
  Çocuklarınızı dinleyin
  Çocukların dilenmeye ihtiyacı vardır
  Çocuklarınızı dinlemenivin faydaları nelerdir.