Çocuklarınızı Başkalarını Kullanarak Tehdit Etmeyin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızı Tehdit Etmeyin
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızı Başkalarını Kullanarak Tehdit Etmeyin;

              “Bak böyle yaparsan seni doktora götüreceğim ve iğne yaptıracağım.”

               “Seni polislere vereceğim artık yeter bıktım senden.”

               “Gelen postacıya söyleyeyim de seni de götürsün ben seninle uğraşmaktan bıktım artık.”

               “Bu yaptıklarının hepsini öğretmenine söyleyeceğim, görürsün sen.”

               Bu cümleler size bir yerden tanıdık geliyor mu?

               Anne ve babalar çocukları çok yaramazlık yaptıkları zaman, sözlerini dinlemedikleri ve inat yaptıkları zaman çocuklarını korkutarak uslu durmalarını amaçlamak için sık kullandığı kelimelerdir. Peki bu kelimeleri çocuklara kullanmak ne kadar sağlıklıdır onlara nasıl zararlar verebilir hiç düşündünüz mü?

               Çocuklarınızı başkalarını kullanarak bu tür tehditler savurduğunuzda çocuklarınız neler düşündüğünü biliyor musunuz?

               Çocuklar siz böyle sözler söylediğinizde sizin onlara karşı aciz olduğunuzu ve kendiniz onunla baş edemediğiniz için başkalarından yardım aldığınızı düşünecektir. Bu çocukların sizin hakkınızda düşüncelerini çok olumsuz etkileyecek ve sizi onların gözünde güçsüz duruma getirecektir. Çocuklar için en güçlü kişiler anne ve babalarıdır ve en çok onların yanında yani güçlünün yanında oldukları zaman mutlu olurlar ve kendileri güvenli hissederler. Anne ve babalarının güçsüz olduklarını düşündüklerinde kendilerini güvensiz hissedecekler ve artık dünyanın en güçlü insanları anne ve babaları olmayacaktır. Bu durumlar çocukların özgüven gelişimine de engeller.

               Bu tür tehditler ayrıca çocuklarınızın sizin onları korkutmak istediğiniz kişilere veya mesleklere bakış açısını değiştirecektir ve onlardan korkmasına neden olacaktır. Doktorlar insanları iyileştirmeye çalışan onlara iyilik yapan insanlarken çocuklarınızın gözünde korkulacak insanlara dönüşeceklerdi ve çocuklarınız artık her doktor gördüğünde korkacaktır.

               Eğer bu tür tehditleri anneler babalarını kullanarak yapıyorlar ise baba figürü çocuklar için korkulacak bir figür olur, çocuklar babalarından korkarlar ve yaklaşamazlar, aralarına hep bir mesafe koyarlar, babalarına güvenmezler ve onlara karşı duydukları sevgi azalır. Bunun tam tersi de geçerlidir tabiki.