Çocuklarınızın Bol Bol Oksijen Almasını Sağlayın;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızın Bol Oksijen Almasını Sağlayın
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızın Bol Bol Oksijen Almasını Sağlayın;

              Oksijen insanların olmazsa olmazlarındandır. Tüm organlarımızın işlevlerini sürdürebilmesi için oksijene ihtiyaçları vardır. Açlığa ve susuzluğa günlerce dayanabilen insanlar oksijensizliğe sadece birkaç dakika dayanabilmektedir.

               Oksijenin yararını kısaca şöyle anlatabiliriz; Vücudumuz hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Hücrelerin ise büyüyüp gelişebilmesi ve hayatını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu enerjiyi de besinleri oksijenle yakarak elde ederler. Oksijen olmaz ise hücrelerimiz ölür, dolayısı ile bizler de ölürüz.

               Çocukların aldıkları oksijen beyin gelişimlerini direkt olarak etkilemektedir. Birçok anne ve baba çocuklarının daha zeki olabilmeleri için farklı farklı şeyler denemektedir. Aslında onların yeterli seviyede oksijen almaları bile beyin gelişimlerini dolayısı ile zeka seviyelerini olumlu yönde etkileyecek basit bir yöntemdir.

               Tüm organların oksijene ihtiyacı olduğundan bahsetmiştik, ama en çok beynimizin ihtiyacı vardır oksijene. İnsan vücudunda kullanılan oksijenin yaklaşık %20 beyinde kullanılmaktadır. Çünkü en fazla hücreye beyin sahiptir. Beyin hücreleri zaten vücudumuzun diğer organlarını da yöneten hücrelerdir.

               Çocukların bol miktarda oksijen alması onların daha zeki çocukları olmalarını sağlamasının yanında daha sağlıklı gelişim göstermelerinde de faydalı olacaktır.

  Çocuklarınızın daha fazla oksijen almasını sağlamak için neler yapabilirsiniz;

  • Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar haftada bir gün bile olsa çocuklarınızı o hengameden uzaklaştırın ve oksijeni bol yerlere götürün.

  • Özellikle kış aylarında çocukları odaları soğumaması için havalandırılmıyor, bunu yapmamalı ve her gün mutlaka çocukların odaları havalandırılmalıdır. Havasız odada uyuyan çocuklar uykularını da alamazlar sabah yorgun kalkarlar.

  • Odalarında bitki bulundurmayın, bitkiler geceleri odadaki oksijeni harcayarak ortama karbondioksit verirler.

  • Çocuklarınıza doğru nefes almasını öğretin, beraber nefes egzersizleri yapın.

  • Şartlarınız müsait ise etrafında bol ağaçlık olan yerlerde yaşamaya çalışın
  Anahtar Kelimeler;
  oksijenin çocuklara faydaları
  çocuklar neden oksijen almalı
  çocukların fazla oksijen alması için neler yapılabilir