Çocuklarınızın Merek Etmelerine İzin Verin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızın Merek Etmelerine İzin Verin
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızın Merek Etmelerine İzin Verin;

              İnsanlar hayatları boyunca öğrendiklerinin birçoğunu çocukluk dönemlerinde öğrenirler, zaten ilerleyen yaşlarda öğrenilenlerin temeli de bu dönemlerde atılır. Bunun nedeni çocukların meraklı kişilikleridir. Çocukları öğrendiklerinin en önemli kıstası merak ettiklerinin çokluğu ve anne ve babalarının onların merak etmelerine izin vermeleridir.

               İnsanlar bilmedikleri şeyi merak ederler, onun ne veya nasıl olduğunu öğrenmek isterler. Çocuklar dünyaya geldiklerinde boş bir kutudur. Hiç bir şey bilmezler ve sordukları sorulara aldıkları cevaplar ve araştırmaları sonucu bir şeyler öğrenirler.

               Anne ve babalar bazen bıkarlar onlara cevap vermekten, “yeter artık başım ağrıdı” gibi sözlerle onların öğrenme şevklerini kırarlar. Ya da içinde ne olduğunu merak ettikleri için çekmenin içini açıp karıştırdıkları zaman çocuklarına kızarlar. Çocukların oyuncakları parçalamalarının nedeni bile merak etmeleridir, ya nasıl yapıldığını ve neye benzediğini merak eder, ya da en basiti kırılıp kırılmayacağını merak eder. Anne ve babalar çocuklarının merak duygusunu köreltmemelidir, onların merak etmelerine saygı göstermeli ve meraklarının giderilmesinin kendi görevleri olduğunu unutmamalıdır. Çocuklarınızın meraklarını gidermez iseniz onu unutacaklarını düşünmeyin, onlar o merakı gidermek için farklı yollar arayışına gireceklerdir, bu da zarar görmelerine neden olabilir.

               Çocuklarınızın merak etmesini engelleyemezsiniz ama onların meraklarını yönlendirebilirsiniz. Bazı şeyler vardır ki onlar çocuklarınızın başını belaya sokabilir ve onlara zarar verebilir. Mesela her çocuk sigaranın nasıl bir şey olduğunu merak eder, bunu bilmesi için tatması gerekmektedir. Ama anne ve baba olarak o böyle bir şeye yeltenmeden bunun önüne geçebilir ve sigaranın ne kadar kötü bir şey olduğunu ona anlatabilirsiniz.

               Merak çocukları sürekli soru sormaya, sorgulamaya, araştırma yapmaya, inceleme yapmaya iter ve zihinlerini meşgul etmelerini sağlar. Merak sayesinde çocuklar bulduklarını ve öğrendiklerini zihinlerine yazar, zihinlerinde bunları sıralar ve kıyaslayabilir. Çocuklar merak ettikleri zaman doğruyu nasıl bulması gerektiğini öğrenir. O sebeple meraklı çocuklar akranlarına göre daha başarılı çocuklar olmuşlardır. Meraklı çocukların beyinleri daha fazla çalıştığı için diğerlerine oranla daha fazla gelişmiş olur.

               Anne ve babalar olarak sadece onların merak ettiklerinde meraklarını gidermekle kalmamalı ve onları merak etmeye de sevk etmelisiniz. Onlara sürekli neden, nasıl gibi şeyler sorarak beyin egzersizleri yaptırabilirsiniz. Mesela yemek yerken “ya bu tabak nasıl yapılıyor acaba hiç düşünmemiştim” diye çocuğunuza soru yöneltin ve sonucunu beraber araştırın.

               Çocukların merak etmeleri spor yapmaları gibidir, spor bedeni zinde tutar, merak ise zihni. /font>
  Anahtar Kelimeler;
  merağın çocuklara faydaları
  çocukları meraklandırmanın yararları
  meraklı çocuk
  meraksız çocuk