Çocuklarınızın Sevdiklerini Sizde Sevmeye Çalışın;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızın Sevdiklerini Sizde Sevmeye Çalışın
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızın Sevdiklerini Sizde Sevmeye Çalışın;

              Bir kişiyi sevebilmek için onu tüm özellikleri ile kabullenmek gerekmektedir. Çocuklarınız içinde bu böyledir.

               Kişilerin özelliklerini değiştirmek biraz zordur. Hele ki söz konusu çocuklar ise bu konuda daha inatçıdırlar ve laf anlamazlar. Eğer çocuklarınızı koşulsuz sevmek ve kabullenmek istiyorsanız onları değiştiremeyeceğinize göre kendinizi değiştirin, onun gözünden bakmaya çalışın ve onun sevdiklerini siz de sevmeye çalışın.

               Çocukların duyguları, düşünceleri, mantıkları yetişkinler gibi çalışmaz, onların birçok düşüncesi gelip geçicidir. Bugün sevdiği şeyleri ertesi gün sevmeyebilir. Bu onların karakter özelliğidir ve her çocuk için durum farklıdır.

               Anne ve babalar çocuklarının sevdiği durumlardan bazen hoşlanmayabilir. Çocuklarına o durumdan vazgeçirmek için baskı kurarlar ama bu baskı büyük çoğunlukla oluşuz sonuç verir ve başarılı olamazsınız. Çocuklara bir konuyu ne kadar çok söylerseniz onlar sizinle o kadar çok inatlaşır. Sizin onay vermediğiniz ve sevdiği durumları belki kısa bir zaman içerisinde bırakacaktır ama siz onun üstüne gittiğiniz için bu konuda inat edecektir ve unutmayacaktır.

               Anne ve babalar kendilerini biraz zorlasalar çocuklarının sevdikleri şeyleri sevebilirler, bu yetişkinlerde çocuklara göre daha kolaydır. Olaya eğer bir şeyi severlerse çocuklarının mutlu olacağını düşünerek bakarlarsa bunun için fazla zorlanmayacaklardır. Ortak şeyler sevmek veya birbirlerini sevdikleri şeylere saygı duymak aile içerisindeki bağları da kuvvetlendirir ve dolayısı ile ailenin mutluluk ve huzurunu artırır. Mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yetişen çocuklar her zaman diğerlerine göre daha başarılı olurlar.

               Anne ve babalarının kendisinin sevdikleri ile aynı şeyleri sevdiğini gören çocuk onların kendisine değer verdiğini, ailede önemli bir yeri olduğunu ve bağımsız bir birey olduğunu düşünür ve olumlu gelişimler gösterir.

               Çocuklarınızın mutluluğu için sizin açınızdan çok basit olan bir durumdur onların sevdiği şeyleri sevmeye çalışmak. Bunu onlardan esirgemeyin. Sonunda hem siz hem de çocuklarınız mutlu olacaksınız, hem çocuğunuz sizi hem de siz onları kabullenmekte güçlük çekmeyeceksiniz.