Çocuklarınız Bakıcılarına Para Verdiğinizi Bilmesin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınız Bakıcılarına Para Verdiğinizi Bilmesin
  Tüm makaleler

  Çocuklarınız Bakıcılarına Para Verdiğinizi Bilmesin;

              Çocuklar öyle canlılardır ki etraflarında gördüklerini hemen kavrarlar ve onu çıkarları doğrultusunda nasıl kullanabileceklerini düşünürler. Çocuklarınız yanında sergilediğiniz davranışlara bu sebeple çok dikkat etmelisiniz.

               Her insan işverenine karşı biraz çekingen durumda olur. Bakıcılarda aynı şekildedir. Onların işverenleri siz anne ve babalarsınız. Bakıcılar sizden aldıkları para ile evlerine ekmek götürdükleri için sizlere karşı saygılı olurlar ve sizlerin söylediklerini yaparlar. Özellikle anneler sabah evden çıkarken tembihleri arka arkaya sıralar.

               Çocuklarınız ise bu duruma kayıtsız kalmaz ve olanları dikkatli bir şekilde takip eder. Bakıcılarının anne ve babalarının söyledikleri her şeyi yaptığını gören çocuklar bunu kendilerine koz olarak kullanır ve o da bakıcıyı kullanmak ister. İlk başta ufak denemelerle işe koyulur, “susadım su getir, bebeklerimi getir” vs. Çocukları bu basit denemeleri karşısındakine yaptırmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Onu yaptırana kadar ağlarlar gerekirse. Bakıcılar bu durumlarda uyanık davranmalılardır. Eğer “ya getirsem ne olacak bir bebek istedi sussun yeter” mantığı ile işe bakarsa çocukların istekleri her geçen gün artar ve önüne geçilemez bir hal alır. Bakıcıların anne ve babalarından talimat aldıklarını ve bunu eksiksiz yaptıklarını gören çocuklar bazen bakıcıları istediklerini yapmadığında “seni akşam anneme söyleyeceğim” şeklinde tehditler savurmaya başlar ve isteklerini annesini kullanarak yaptırmak ister.

               Bakıcılık gerçekten zor iştir. Akşama kadar bir emanete bakıyorsunuz, düşünün birisi size bir bakasına getirmeniz için bir emanet verdiğinde ne kadar titizlikle davranırsınız o emanete başına bir şey gelmemesi için, bakıcılara bırakılan emanet anne ve babaların canları, çocukları. Ne kadar zor ve meşakkatli bir iştir bu. Anne ve babalar bu zor görevlerinde çocuklarının da iyi bir terbiye ve eğitim alması için bakıcılara ellerinden geldiği kadar yardımcı olmalıdır.

               Kesinlikle çocuklarınızın yanında bakıcılarına talimatlar verip ondan hesap sormayın. Yapmasını istediğiniz şeyleri çocuklarınızın duymayacağı yerlerde söyleyin, aynı şekilde akşam günün nasıl geçtiğini de. Bakıcılara ailenizden biriymiş gibi davranın ve çocuklarınızın da böyle bakmasını sağlayın. Kendi anne ve babasına nasıl davranıyorsa bakıcılara da o şekilde davranmasını sağlayın. Bakıcılarınız çocuklarınız ile size bir uyarıda bulunduğunda göz ardı etmeyin ve çocuğunuza gerekli uyarıyı yapın. Çocuğunuz bakıcınızın söylediklerini dikkate aldığınızı ve onun söylediklerine göre kendisini uyardığınızı gördüğünde bakıcılarına karşı daha dikkatli davranacaktır. Gün içinde sizin onu görmediğiniz düşünerek rahat ve kurallara aykırı davranamayacaktır.

               Bakıcılar ile ilgili bir önemli nokta da ona para verdiğiniz ile ilgili bir şeyin çocuklarınızın bilmemesidir. Çocuklarınızın yanında bakıcınızla para muhabbetlerine girmeyin. Eğer çocuklarınız bunu öğrenirse bakıcılarına patronluk taslayabilir. Bakıcısına “sana annem para veriyor, o yüzden ben ne istersem yapmak zorundasın yoksa anneme söylerim” şeklinde tehdit eden bir çok çocuk vardır.