Çocuklarınıza Verdiğiniz Sözlerin Arkasında Durun;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Verdiğiniz Sözlerin Arkasında Durun
  Tüm makaleler

  Çocuklarınıza Verdiğiniz Sözlerin Arkasında Durun;

              Söz vermek bir şeyin olması için garanti vermek anlamına gelir. O şeyi ne pahasına olursa olsun yapacaksınız demektir.

              Çocuklarınıza söz verirken çok dikkatli olmalısınız. Onlara tutamayacağınız hiçbir sözü vermemelisiniz. Eğer onlara bir söz vermiş iseniz onu mutlaka yenine getirmelisiniz. Aksi halde hem o size ve başkalarına karşı vermiş olduğu sözleri yerine getirmeyecektir, hem de size karşı olan güvenini yitirecektir.

              Söz verildiği zaman yerine getirilmesi çok önemli bir davranıştır. Toplum da vermiş olduğu sözleri tutmayan insanlara iyi bir gözle bakmaz ve o insanları içlerine almaz. Çocuklara verdiği sözün arkasında durması gerektiğini öğretmenin birinci kuralı onlara vereceğiniz sözlerin arkasında durmanızdır.

              Verdiğiniz sözleri çocuklarınıza ceza vermek gibi sebeplerle tutmamazlık yapmayın. Çocuğunuza bebek almak için söz vermişsinizdir ve yaptığı bir hatadan dolayı o bebeği almayarak ona etkili bir ceza vermek istemiş olabilirsiniz. Bu ceza yöntemi yanlış bir yöntemdir vereceğiniz cezalar ile onlara verilmiş olan sözleri ayrı tutmalısınız.

              Bazen yapmayı çok isteseniz de verdiğiniz sözleri tutamayabilirsiniz. Şartlar söz verdiğiniz gibi değildir ve değişmiştir, bu nedenle o sözü gerçekleştirme şansızın yoktur. Böyle durumlar da çocuklara bunun nedeni aklında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde anlatılmalı ve o sözün yerine ona başka bir söz verilmeli ve özür dilemesi bilinmelidir.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklara verilen sözleri tutmak neden çok önemlidir
  Çocuklara söz tutmak nasıl öğretilir