Çocuklarınıza yalnız yapmamaları gerekenleri değil, ne yapması gerektiğini de söyleyin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınıza yalnız yapmamaları gerekenleri söylemeyin
  Tüm makaleler

  Çocuklarınıza yalnız yapmamaları gerekenleri değil, ne yapması gerektiğini de söyleyin;

              Bir çocuk oyun oynuyor kendi kendine, anne ve babası meşgul. Çocuk oyuna o kadar dalmış ki unutmuş anne ve babasını. Nede çok sever evcilik oynamasını. Bebekleri var onların karnını doyurdu ve uyku saatleri geldi sonunda. Bebekleri üşümüştü, onların üzerini örtmesi gerekiyordu. Sonra mutfaktaki elbeziler geldi aklına birden. Sessizce mutfağa gitti, elbezlerini aldı ve geldi. Bebeklerinin üstüne serdi onları, bebekleri uyumamak için diretirken o da onlara ninni söylüyordu, derken bir ses geldi arkadan kızgın şekilde. “Kızım kaç kere söyledim sana o el bezleriyle oynama” diye. İşte bütün rüya bozulmuştu bir anda. Çocuk irkildi ve kendine geldi. Oysaki ne kadar güzel bir oyun kurmuştu kendine. Annesi kızgın bir şekilde konuşmaya devam ediyor ama çocuk onu dinlemiyor bile, içinden kendi kendine konuşuyor. “İyi ama bebeklerim üşüyor benim, ne örteceğim ben onların üstüne”.

              Anlattığım hikayeyi okuyan bir çok anne içinden “bende aynısını yaptım kızıma ama elbeziler pis onunla oynamasına izin veremezdim ki” diye düşünüyor. Evet haklılar, çocuklar istedikleri her şeyi yapamazlar, onlar kendilerine neyin nasıl zarar vereceğini düşünemezler ve kendilerini koruyamazlar, onlara yapmaması gerekenleri söylemek ve de öğretmek anne ve babaların görevi ama unutulan şey şudur ki yapmaları gerekeni öğretmek de onların işidir. Hikayede ki anne çocuğuna daha önceden elbeziler ile oynamaması gerektiğini söylediğinde onun yerine oynayabileceği başka bir şey gösterseydi çocuk zaten bir daha elbeziler ile oynamayacaktı. Ve bir daha üzülmesine ve oyununun bölünmesine gerek kalmayacaktır. O bebeklerinin üstüne örtecek bir şey bulamadığı için almıştı zaten onları.

              Çocuklarınıza sadece olumsuz yaklaşmayın. Yapmaması gereken bir şeyi yaptığında onu neden yapmaması gerektiğini ve onun yerine neler yapabileceğin anlatın. Bir nevi alışveriştir bu. Eğer sadece alır ve yerine bir şey vermezseniz çocuğunuz boşlukta kalacaktır ve verdiği şeyin karşılığını ya kendi bulmaya çalışacak ya da size sadece o anlık verecektir. Bir süre sonra aynı şeyi yine yapacaktır.