Çocuklarınızdan Laf Taşımasını İstemeyin
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızdan Laf Taşımasını İstemeyin
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızdan Laf Taşımasını İstemeyin;

              Bazen anne ve babalar birbirlerinin neler yaptıklarını merak ederler, bunu öğrenmek içinde kullanılabilecek en güzel yöntem çocuklara sormaktır diye düşünürler.

               Anne ve babalar çocuklarına diğerinin neler yaptığını sorma hatasını çok sık yaparlar. Merak etmek insana mahsus bir şeydir ve bu meraklarını gideremezseler içlerine oturur adeta. Ama bu merakı çocuklarının laf taşımasını isteyerek gidermek onların alacakları terbiye ve kişilik eğitime oldukça olumsuz bir değer katacaktır.

               Çocuklarımıza sık sık ahlak ve görgü kurallarından bahsederiz, onların iyi birer insan olmaları için neler yapması gerektiğini, neler yapmaması gerektiğini anlatırız. Laf taşıma ve başkasının arkasından konuşma bunların en balında gelir. Ama tüm bunlara rağmen bazen söylediklerimizle yaptıklarımız çelişir ve çocuklarımızdan laf taşımasını bazen biz anne ve babalar isteriz. Bu durum ilk olarak çocukta size karşı duyduğu güveni zedeleyecektir, çünkü sizin söyledikleriniz değişkendir, çocuk bazen laf taşımamı istemiyor bazen istiyor düşüncesine kapılacaktır ve sizin tutarsın bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünecektir.

               Bu davranış çocukta salında sizin tahmin etmediğiniz farkı birçok olumsuzluğa neden olabilir, eşlerden biri diğerinin ne yaptığını soruyorsa ona karşı bir güvensizliği olduğu anlamına gelir ve çocuğunda o kişiye karşı güven duygusunu zedeleyebilirsiniz. En kötüsü de çocuğunuz sizin herkesin ne yaptığını araştırdığınızı düşündüğünden kendisinin de ne yaptığınızı araştırdığını düşünebilir ve sürekli takip ediliyorum duygusu çocukta davranış bozukluklarının oluşmasına neden olur.

               Başka bir açıdan düşünüldüğünde zaten karşınızdaki yaptığı şeyin sizin tarafınızdan bilinmesi gerektiğini düşünseydi size söylerdi, eğer söylememiş ise belli nedenleri vardır ve bu nedenlere saygı göstermek gerekmektedir. Ailelerin mutluluğu için bazen birbirlerinin yaptıklarını bilmemeleri gerekebilir, öğreneceğiniz şeyler sizin ve ailenizin huzurunu kaçırabilir.

               Aslında bu durumu anne ve babalardan çok büyükanne ve dedeler çok yapmaktadır, torunlarına sürekli anne ve babalarının neler yaptığını sorarak onları takip etmektedir. Çocuklarınızı bu durumlara karşı uyarmalı ve ne olursa olsun aile sırlarınızın aile içerisinde kalması gerektiğini onlara öğretmelisiniz. Bu şekilde çocuğunuza çok erdemli bir davranış olan sır saklama özelliğini de aşılamış olursunuz. Başkasının sırlarını saklamayan bir kişiye kimse iyi gözle bakmaz ve sevmez.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklar neden laf taşır
  çocuklarının laf taşımasını önleme yolları