Çocuklarınızla Empati Kurun;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızla Empati Kurun
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızla Empati Kurun;

              Empati bir kişinin kendini karşısındakinin yerin koyması, onun gibi düşünmeye çalışması anlamına gelmektedir. Anne, baba ve çocuklar arasındaki iletişimin de vazgeçilmezlerinden biri olmalıdır.

              Uzmanlar her fırsatta anne ve babalarına çocukları ile empati kurmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Çocuklarınız ile empati kurduğunuz zaman her şeyden önce çocuklarınız mutlu etmiş olursunuz. Onları anlamanız bir yana anlamaya çalışmanız ve ona değer verdiğinizi göstermeniz çocuklarınızı mutlu etmeye yetecektir.

              Anne ve babaların çocuklarına karşı empati kurmaları her hangi bir yetişkine kurmalarından daha basittir aslında, çünkü her yetişkin mutlaka çocuk olmuştur ve o zamanlardan geçmiştir. Aslında kendi çocuklarını ve çocukken yaptıklarını hatırlama anne ve babalar için yeterli olacaktır. Çocukların dünyalar yetişkinlerden çok çok farklıdır aslında, onların dünyasında her şeyin olması mümkündür, mantık yoktur, sıra yoktur, onlar o an ne istiyorlar ise o vardır. Çocukluğunu unutmuş bazı anne ve babalar çocuklarını anlamakta güçlük çekmekte ve gereksiz yere onlara baskı kurarak gelişimlerini olumsuz etkilemektedir.

              Çocukların yaptıkları davranışlara, kötü özelliklerine bir çözüm bulmak için o problemin kaynağının ne olduğunu bulmak ve problemi ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bunun içinde en önemli yardımcınız onlar ile kurduğunuz empati olacaktır. Ancak kendinizi o anda onlar yerine koyabilirseniz neden o tür davranışlar sergilediğini anlayabilirsiniz.

              Empati kurarak çocuklarınız ile aranızda kurduğunuz ilişkiye de olumlu katkılar sağlamış olursunuz. Bu sayede çocuklarınıza da empati kurmanın nasıl bir şey olduğunu uygulamalı olarak öğretmiş olursunuz. Yaptığı hatalarda “ben senin yerine olsaydım onu yapmazdım” veya “ben senin yerine olsaydım bundan sonra şunlara dikkat ederdim” gibi sözler ile onlar ile empati kurduğunuzu her fırsatta gösterin ve çocuğunuza nasıl empati kurabileceğini anlatın. Çocuğunuza empati kurmayı öğreterek onlara olumlu ve ılımlı bir bakış açısı da kazandırmış olursunuz ve empati kurabilen çocukların şiddetten uzak kalabildiğini düşündüğümüzde çocuğunuzu şiddet ortamından da uzaklaştırmış olursunuz. Bu sayede çocuklar karşılarındakilere karşı bir harekette bulunurken “be onun yerine olsaydım bu hareketin kendime yapılmasını istemezdim” şeklinde düşünülebilecek veya karşısındaki ona karşı bir yanlış yaptığı zaman hemen ceza kesmektense daha ılımlı yaklaşarak o hatanın nedenini bulabilecektir. Belki de bu durum sonunda kendi yapmış olduğu hatalarında farkına varabilecektir.

              Empatinin çocuklara kattığı en önemli kavram ise karşısındaki kişilere yardım etme ve şefkat duygularını kazandırmasıdır. Karşısındaki kişilerin düştüğü durumda kendi olabileceğini düşünen ve bu düştüğü durumun güçlü anlayan çocuk karşısındakine karşı daha anlayışlı olacaktır.

              Empati kurabilen çocuklar sadece insanlara karşı değil, hayvanlara ve bitkilere karşı bile daha anlayışlı olabilmektedir. Mesela çocuğunuzda hayvan sevgisi gelişmesini istiyorsanız ilk olarak onlara empati kurmasını öğretmekle işe başlamalısınız. Empati kurabilen çocukların oyuncaklarına karşı bile daha nazik olduğu görülmüştür.

              Empati kurma özelliği özellikle kız çocuklarında daha fazla görülmektedir. Anne ve babalar bazen erkek çocuklarının daha acımasız olması gerektiği gibi yanlış bir düşünceye kapılabilmekte ve bu sayede daha güçlü olacakları ve hayatta daha başarılı olabileceklerine inanmaktadır. Empati kurmak ve karşısındaki kişiyi anlamaya çalışmanın güç ile hiçbir alakası yoktur ve bu düşüncedeki anne ve babaların düşüncelerinden bir an önce vazgeçmeleri gerekmektedir.
  Anahtar Kelimeler;
  çocuklar ile empati kurmak
  çocuklar ile nasıl empati kurulur
  empati kurmanın faydaları