Çocuklarınızla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmelisiniz;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmelisiniz
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızla Oyun Oynarken Nelere Dikkat Etmelisiniz;

              Oyun çocukların yapmayı en çok sevdiği ve yaparken en çok zevk aldığı şeydir. Oyun oynayarak çocuklara yaptırılamayacak bir şey yoktur. Bu sebeple anne ve babalar çocukları ile oyun oynarken sadece çocuğum ile iyi vakit geçiriyorum, onu mutlu ediyorum, onu oyalıyorum gözüyle bakmamalıdır.

              Oyunlar çocuklarınızın kimliklerini ortaya çıkartırlar. Neleri yapıp neleri yapamadığı, nelerde zorlandığı, ilgi alanları, beceri ve kabiliyetleri, gelişim seviyeleri, gelişim bozuklukları gibi bir çok şey çocuklar oyun oynarken ortaya çıkarlar. Anne ve babalar için çocuklarını tanımaları ve onların gelişimlerini takip etmeleri için önemli fırsatlardır beraber oyun oynadıkları zamanlar.

              Çocuklar da dünyayı oyunlar ile tanımaya başlar. Kendilerini tanırlar, neler yapabileceklerini görürler. Öğrendikleri bir çok şeyi oyun oynayarak öğrenirler. Zaten okul öncesi eğitimin temeli de oyundur. Bu eğitimde çocuklara öğretilecek yeni şeyler oyunların içine sokularak öğretilmektedir.

              Bu kadar önemli bir yere sahip oyunları gelişigüzel oynamakta doğru değildir. Anneler babalar bu fırsatları iyi değerlendirmeli ve boş vakit geçirmemelidir.

              Anne ve babalar çocuklarının kendi kendilerine oyun kurabildiklerini ve kendilerine ihtiyaçları olmadıkları düşündüğünden çocuklarının oyunlarına pek girmek istemezler. Evet doğrudur, oyun kurmak çocuklar için içgüdüsel bir olaydır ama çocuklar sadece bildikleri oyunları kurabilirler. Kurdukları oyunlarda sadece güzel vakit geçirirler. Bu oyunların onları gelişimleri açısından pek faydaları yoktur. Ama anne veya babanın kurdukları oyunlar çocuklara farklı bir bakış açısı getirir ve anne ve babalar bu oyunlar sayesinde çocuklarını yönlendirebilir, bu sayede çocuklar boş vakit geçirmekten kurtulmuş olurlar. En önemlisi anne ve babalar çocukları ile bir şeyler paylaşmış olurlar ve buda aralarındaki ilişkiyi güçlendirir.

              Oyunlar sayesinde çocuklarınızın günlük hayatta karşılaştıkları güçlükleri nasıl yenebileceğini öğretebilirsiniz. Ayakkabılarını bağlamakta güçlük çeken bir çocuk ile ayakkabı bağlama yarışı yaparak ona sınırsız pratik yapma imkanı sunabilirsiniz, ya da başkaları ile iletişimde problem yaşayan çocuğunuzla marketten bir şeyler almaca oynayabilirsiniz. Oyunların sınırı yoktur, istediğiniz konuda istediğiniz şekilde oyunlar uydurabilirsiniz.

              Peki bu kadar önemli olan oyunları oynarken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Oyunları mutlaka kuralları ve amaçları olmalıdır, bu kuralların dışına çıkılmasına izin verilmemelidir.

  • Oyun oynamaya başlamadan önce kararlaştırılmalıdır, o anda karar verilmemelidir.

  • Oyun oynanacak yer iyi seçilmeli ve oyuna uygun olmalıdır.

  • Oyun sıkıcı olmamalıdır. Sürekli ve ilgi çekici olmalıdır.

  • Oyun çocuğu becerilerinin üstünde olmamalıdır. Çocuk oyunu beceremez ise hayal kırıklığına uğrayabilir.

  • Hem anne ve babalar hem de çocuklar belli bir disiplinde oynamalıdır. Hiç kimse hileye başvurmamalıdır ve başvurması izin verilmemelidir.

  • Eğer bir oyunu daha önceden oynamış iseniz bir sonrakinde basit değişiklikler yapılmalıdır ki çocuk bu oyundan sıkılmasın.

  • Anne ve babalar çocukların mutlu olmaları için her zaman kazanmalarına izin verirler. Çocukların kaybetmeyi de öğrenmeleri için bazen anne ve babalar kazanmalarıdır.

  • Oyun oynarken lider olarak çocuklara görev verilmelidir. Oyunlar ile sorumluluk duygusunu artırabilirsiniz.

  • Oyunlar eğlenceli olmalıdır. Gerektiği zaman kazanma hırsını bırakıp eğlenmeyi de öğretmelidir.

  • Oyun süresi çok uzun olmamalıdır. Uzun oyunlar çocukları sıkar ve amacının dışına çıkar.

  • Oyunlar grup olarak oynanıyor ise takımlar birbirine denk olmalıdır.

  • Oyunun hızını çocuklarınızın ayarlamasına izin vermelisiniz. O kendi kapasitesine göre bunu ayarlayacaktır.

  • Eğer sizin belirlediğiniz oyunu oynamak istemiyor ise başka bir oyuna geçilmelidir. Oyun seçerken çocukları fikri de alınmalıdır.

  • Çocuklar anne ve babalarında küçük oldukları için onlar ile adil yarışamazlar. Şevklerini kırmamak için çocukların yapamadığı şeyleri anne ve babaları da bazen bilerek yapmamalıdır.
  Anahtar Kelimeler;
  oyun oynarken dikkat edilmesi gerekenler
  Çocuklar ile oyun oynamak