Çocuklarınızla inatlaşmayın;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızla inatlaşmayın
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızla inatlaşmayın;

              İnatlaşma çocukların vazgeçemediği karakteristik özelliklerindendir. Her yaşta olur ama benlik duygularının geliştiği 2 ve 4 yaşları arasında tavan yapar ve en üst seviyededir.

              Çocuklar bu yaşlarında kendilerinin de bir birey olduğunu ve kendi istekleri olduğunu fark ederler, bunu da başkalarına kanıtlayabilmek için birçok konuda anne ve babaları ile inatlaşma içerisine girerler. Birçok konuda aslında ne istediğinin bile farkında olmadan sırf anne ve babalarına karşı çıkmak ve onların istediğinin yapmamak için inatlaşırlar. Bu yaşlarda inatlaşma içerisine giren çocuk gelişimi sorunsuz ilerleyen çocuk anlamına gelmektedir. Fakat anne ve babalar bunları atlayıp inatlaştığı zaman çocuklarına gereksiz yere kızıp onları üzebilmektedir. Bu davranışlar anne-babalar ve çocukları arasında iletişim bozukluğunun oluşmasına, çocuklarda özgüven probleminin oluşmasına ve her şeyden önce çocukların mutsuz olmasına neden olmaktadır.

              Bu yaş çocukları birkaç saat sonra ne için inatlaştıklarını bile unuturlar. İnatlaşma krizleri geldiğinde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır, onların inadını kırmaktan ziyade nasıl ikna edeceklerini düşünmelidir. Çünkü anne ve babaların hayır kelimesinde ısrarcı olmaları durumu içinden daha da çıkılmaz bir hale getirecektir.

              İnatlaşan çocukların aslında en önemli isteği sizin istediğinizin olmaması ve sizin onun görüşlerine saygı göstermenizdir. Bu durumlarda çocukların size karşı inatlaştığı şeyi farklı yoldan söylemeyi deneyin. Sonrada “bak benim istediğim de olmadı seninkisi de o zaman böyle olsun” gibi sözlerle onu ikna edin. Size karşı bir zafer kazandığına inanan çocuk inatlaşmaktan vazgeçecektir.

              Tüm bunlar çocukların bu hassas dönemlerinde onlara hiçbir zaman hayır denilmeyeceği anlamına gelmiyor. Çocuklar her istediğinin olmayacağını da bilmelidir. Amacımız çocuklara sadece kendi istediğini yapmak isteyen anne ve babalara çocuklarının da düşüncelerinin olduğunu ve bu düşüncelere bazen saygı duyulması gerektiğidir. Çünkü çocuklara sürekli hayır demek onların gelişimlerini olumsuz etkileyecektir.