Çocukların Tatilde Büyükanne ve Dedelere Gönderilmesi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocukların Tatilde Büyükanne...
  Tüm makaleler

  Çocukların Tatilde Büyükanne ve Dedelere Gönderilmesi;

              Çocuğunuz okula gittiği için erken kalkmak zorundadır ve uzun bir süre ona doğru uyku alışkanlığı kazandırmak için çalışırsınız, çocuğunuz yemek seçmektedir ve siz onun önüne geçmek için uzun çabalar sarf etmişsinizdir ve artık önüne ne konuluyorsa yiyordur, istediği her şeyi almazsınız çünkü her istediğinin olmayacağını öğrenmesini istersiniz ve buna alışmıştır, her gün belli saat kitap okuması istemektesinizdir ve uzun uğraşlar sonucunda bunu başarmışsınızdır, yemekten önce ellerini yıkaması ve yemekten sonra dişlerini fırçalaması için çok çalışmışsınızdır. Çocuğunuz artık belli kuralları benimsemiş ve ona istediğiniz disiplini vermişsinizdir. Sonra okul dönemi biter ve siz çalıştığınız için çocuğunuzu büyükanne ve dedesinin yanına göndermek zorunda kalırsınız. 1 ay geçer çocuğunuz geri gelir, işte kabus yeniden başlamıştır. Çocuğunuz sizin büyük uzun uğraşlar sonucu kazandırdığınız birçok şeyi yapmayı bırakmıştır.

              Sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle çalışan anne ve babalar çocuklarının biraz dinlenmesi, biraz tatil yapması en çokta onları tatilde iken kendilerinin çalışması ve bu sebepten dolayı çocukları ile ilgilenemeyecekleri için çocuklarını kendi büyüklerinin yanına gönderirler.

              Babalar bu durumlarda sadece çocuklarına karşı özlem duyarlar ama anneler özlemle beraber genellikle endişe de duyarlar. Çünkü koca bir sene çocuklarınıza karşı belli kurallar kurmuş, onları kendi istediğiniz gibi disipline etmiş ve büyütmüş, onlara belli alışkanlıklar kazandırmışsınızdır. Çocuklar büyükanne ve dedelerinde kaldıkları bu zaman içinde büyük ihtimalle bu alışkanlıkların birçoğunu kaybedecektir ve siz sil baştan başlamak zorunda kalacaksınızdır. İşe tekrar başlamak sizin bir hayli zamanınızı alacaktır.

              Çocuklar büyükanne ve dedelerinin onlara karşı kıyımsız olduklarını iyi bilirler ve onları iyi kullanırlar. Anne ve babalarının yapmalarına veya yemelerine izin vermedikleri her şeyi onların yanında yaparlar ve yerler çünkü bilirler ki onları çok özleyen büyükanne ve dedeleri istedikleri her şeyi yapacaktır ve alacaktır.

               Bu durumların haricince birde büyükanne ve dedelerinin doğruları ile anne ve babaların doğruların birbiri ile uyuşmaz. Sizin için doğru olan birçok şeye onlar belki yaşlarından, belki sizin çocuklarınıza sürekli bakmadığından ve kötü bir alışkanlık kazandığında kendileri uğraşmayacaklarından dolayı yanlış gözüyle bakabilmektedir. Onlar sadece anlık olarak torunları ile mutlu olmak isterler.

              Bu gibi durumları engellemek için anne ve babalar çocukları için koydukları kurallar var ise onları büyüklere bire bir anlatmalı, gerekiyorsa bunlar yazılı olarak verilmelidir. Anne ve babalar büyüklerine zaten yük olduklarını düşündükleri için böyle bir şey söylemekten çekinirler ama çekinmeleri yersizdir ve bu çekinme kendi başlarına iş açabilir. Büyük anne ve dedeler ise onları anlayışla karşılamalı, kurallara uymalı ve torunlarının gelişimlerinin sağlık bir şekilde olmasını düşünmelidir.

              Aslında unutulmaması gereken bir diğer nokta da çocuklarınızın psikolojik durumlardır. Çocuklar zorunlulukta büyüklerinizin yanına gönderdiğiniz için onları bir kenara attığınızı düşünmemelidir. Bu düşüncenin önüne geçmek için onları sık sık aramalı, ihtiyaçlarını sormalı ve onu hep düşündüğünüzü çocuklarınıza hissettirmelisiniz. Böylece çocuklarda umursanmama ve önemsenmeme duygusu gelişmez.