Çocuklar İçin Bisiklet Seçimi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Bisiklet Seçimi
  Tüm makaleler

  Çocuklar İçin Bisiklet Seçimi;

              Bisiklet çocukların merakla istedikleri oyuncaklardan biridir, hem eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken hem de spor yapmasını sağlayarak vücut gelişimlerini hızlandırır ve sağlıklı bir hale getirir. Ayrıca denge kavramını en çok kullandıkları spor dala bisiklet binmedir.

               Çocuklarının bisiklete binmeleri anne ve babaları her zaman korkutmuştur, çünkü bisiklet kazaları ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bisikletten düşüldüğü zaman hiçbir koruma olmadığı için vücut direk olarak darbe almakta ve yaralanmaktadır. Bu yaralanmaları en aza indirmek için anne ve babalar bisiklet seçimine çok dikkat etmelilerdir.

              Bisiklet seçiminde en önemli kıstas seçilen bisikletin boyudur. Boy çocuklara uygun olmalıdır. Anne ve babalar büyüyünce de binebilmesi için büyük boy bisikletler alabilmektedirler ama boyuna uygun olmayan bisikleti kullanırken çocuklar hem dengelerini kurmakta güçlük çekerler hem de frenlere tam olarak hakim olamazlar ve tehlikeli durumlarda gerekli refleksi gösteremezler. Bu şekilde ciddi yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Ayrıca uygun boyda olmaya bisikletler çocukların iskelet sistemi gelişimlerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

              Bisiklet seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da frenlerdir. Kontra pedal denilen veya sadece ön veya arka tekerden frenli bisikletlerde mevcuttur, çocuklar bisiklet ile çok fazla hızlara çıkamadıkları için bu tür frenli bisikletler yeterli gibi gözükse de fren patlaması gibi olumsuz durumlardan çocukları korumada ikinci bir kontrol mekanizması olmadığı için iki tekerden frenli bisikletler tercih edilmelidir. Ayrıca bisikletin frenleri set olmamalıdır. Çocukların elleri frenleri kolaylıkla kavrayabilmelidir ve sıkabileceği yumuşaklıkta olmalıdır.

               Çocuklar daha 2 yaşlarına gelmeden bisiklete binmeye başlarlar. Bu dönemlerde 3 tekerlekli bisikletler tercih edilmektedir. Daha motor-kontrolleri tam olarak gelişmediği için 2 tekerlekli bisikletlere binemezler.

               3 yaşları ile birlikte 2 tekerlekli bisiklete geçiş başlar. 3-4 yaş aralığı için 12 jant olan bisikletler uygundur. İki tekerleğe geçiş aşamasında ilk olarak arka tekerin yanlarında 2 tane ekstra yardımcı küçük teker olmalıdır. Çocuk 2 tekerlekli bisiklete ve kullanma hakimiyetine alıştıktan sonra bu tekerler yavaş yavaş çıkarılmalıdır.

               5 ve 6 yaş aralığında 16 jant, 6 ve 9 yaş aralığında 20 jant ve son olarak 9 yaşından sonra da 24 jant bisikletler uygundur.
  Anahtar Kelimeler;
  çocuklar için uygun bisiklet seçimi
  en iyi bisiklet nasıl seçilir
  çocuk bisikletinde olması gerekenler
  bisiklet binmenin çocuklara faydası
  Yaşlara göre bisiklet seçimi