Çocuklar İçin Yemek Tabağı Süslemesi
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Yemek Tabağı Süslemesi
  Tüm makaleler

  Çocuklar İçin Yemek Tabağı Süslemesi;

               Her annenin en büyük isteklerinden biridir çocuklarının iştahla ve severek yemek yemesi. Bunu sağlamanın en kolay ve eğlenceli yolu ise yemeğin hem tadının, hem de görüntüsünün çocukları tarafından beğenilmesidir. Besinlerin tatları gereği çocuklar her yemeğin tadını sevmezler ama en azında görüntüsü ona cazip gelirse o yemeği de isteyerek yiyebilirler. Şimdi size çocuklarınız için yemek tabağı süslerken yapmanız gerekenlerin püf noktalarını vereceğiz.

  Tabaklar iki ana biçimde süslenir;

               Bunlardan birincisi birçok malzemeyi kullanarak bir resim oluşturmaktır. Küçük malzemelerle büyük resim yapmak gibidir. Yemek tabağı sizin resim kağıdınız, besinler ise yapbozunuzun parçalıdır. Bu parçalı birleştirişiniz ve ana resim ortaya çıkar. Bu süsleme türünde en önemli faktör hayal gücü ve tabağı hazırlayacağınız kişinin sevdikleridir. Besinleri ya direkt olarak, ya da onlara da şekil vererek kullanabilirsiniz.

               İkinci yol ise ana bir malzeme seçmek ve ona şekil vermektir. Büyük bir malzeme seçilir, onun üzerinde oynama yapılır, diğer besinler ana malzeme üzerinde kullanılır ve sadece ana malzemeyi destekler. Bu tür süsleme sanatı biraz zordur ve uğraş gerektirir. Ama sonuçlarının çok güzel olacağından emin olabilirsiniz.

               Şimdi de öğünlere göre neler yapabiliriz onları inceleyeyim.

  Kahvaltı tabakları en kolay ve en güzel süslenebilen tabaklardır;

  Kahvaltı tabakları en kolay ve en güzel süslenebilen tabaklardır, çünkü hem çeşit boldur, hem de malzemeler küçük boylardadır ve kesilebilir şekillerdedir. Zaten yemek tabalarını bile süslerken genellikle kahvaltı malzemelerinden yardım alırız. Şimdi hangi malzemeleri nasıl kullanabiliriz onlardan biraz örnek verelim.

  Yüz şekli:

               Yüz şekli yapması kolay bir şekildir. Kahvaltılarda surat olarak genelde ekmek kullanılır, ekmeğin üstü süslenir. Bu ikinci grup süsleme şeklidir. Ekmeğin üstüne bir şey sürülerek veya sade ekmeğin üstüne zeytin, sosis, salam, salatalık veya domates gibi malzemeler koyulabilir veya direk olarak çikolata veya reçel gibi malzemelerde sürülerek yüzün geri kalan kısımları yapılabilir. Surat olarak ekmek yerine püreler veya omlet çeşitleri de kullanılabilir. Hazırlaması basittir ve zaman almaz.Aşağıda yüz şeklinde hazırlanmış kahvaltı örneklerinin resimlerini göreceksiniz.

  Sosis:

               Sosisler en kolay şekillendirilebilen kahvaltı malzemeleridir. Avantajı çiğ iken istediğimiz şekli verebilmemiz, pişirildiği veya kızartıldığı zaman o şekli kalıcı hal alması ve yenmedikçe bozulmamasıdır. Hayal gücünüzü zorlayarak sosislerden binlerce şekil çıkarabilirsiniz, sadece kahvaltılarda değil diğer yemeklerin de üstünde dekor olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda sosislerle hazırlanmış kahvaltı veya yemek örneklerinin resimlerini göreceksiniz.

  Yumurta:

               Yumurtalar hem yağda, hem katı halde, hem de omlet olarak kahvaltılarda kullanılır. Tam bir protein yuvası olan yumurtaları çocuklara yedirmek biraz zordur. Ama onun içinde tabak süsleme sanatını kullanacağız ve yumurtaları çocuklarımıza farklı şekillerde göstereceğiz.Yağda yumurtalar genelde göz olarak, haşlanmış yumurtalar bir canlı yada bütün bir nesne olarak, omletler ise insan yada hayvan yüzlerinin suratları olarak kullanılırlar. Yumurtaların ne hale geldiğine siz bile inanamayacaksınız. İşte ufkunuzu genişletecek yumurtalar ile hazırlanmış birkaç kahvaltı örneğinin resimler.

  Ekmek:

               Özellikle hazır tost ekmekleri bu konuda bizim en önemli yardımcılarımızdandır. İncedir ve kolaylıkla kesilebilir ve şekillendirilebilir. Bu ekmekler genelde bir şeklin tabanı olarak kullanılır, diğer malzemeleri üstüne koyarak veya sürerek çok kolay şekiller ortaya çıkarabilir. Sınır sizin hayal gücünüzdür. İster bir hayvan, ister bir insan, isterseniz yüz şekli, isterseniz bir ev veya bir nesne olabilirler. Şimdi size yaratıcılığınızı kullanırken yol gösterecek ve referans olacak ekmek kullanılarak yapılmış birkaç kahvaltı veya yemek resmi gösteriyoruz. Yol göstermesi bizden, çocuklarınızı mutlu etmesi sizden…

  Sandwich:

               Sandwichlerde hızlı bir şekilde hazırlayabileceğimiz, kolay süslenebilen bir yemek türüdür. Aslında çocukların en sevdikleri yemektir. Ellerinde çabucak yiyebilirler ve en önemlisi yemek yerken o an yaptıkları şeyden vazgeçmeyebilirler. Sandwich için bir çok uzman hazır olanlarının çocuklar için çok yararlı olmadığını söylese de, evinizde hem sağlıklı hem de güzel görünüşlülerini hazırlayarak çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. İçine konuşan malzeme olarak ucu açık bir yemek türüdür. Ana malzeme ekmektir. Ekmeğin arasında çocuğunuzun yemesini istediniz besin konur. İçindeki besin çocuğunuzun sevmediği bir tat ise devreye süsleme sanatı girer ve o besinler en azından görünüşleri ile çocukları fetheder. İşte size ipucu olarak birkaç sadwich resmi.