Çocuklar Neden Anne ve Babalarıyla Uyumak İsterler
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklar Neden Anne...
  Tüm makaleler

  Çocuklar Neden Anne ve Babalarıyla Uyumak İsterler;

              Bunun birçok nedeni olabilir. İlk olarak korku gelir, sonra anne ve babalarının ondan ayrı bir şeyler yapmasını istememesi, beraber yatacakları zaman belki geç yatma ihtimalinin olduğunu bilmesi gibi nedenler gelir. İlk zamanlarda bu durum anne ve babalar içinde zevklidir. Çünkü ona sarılarak yatmak, onun kokusunu hissetmek onlara çok mutluluk verir. Ama bu durum alışkanlığa dönerse geri dönüşü biraz uğraştırıcı ve zor olan bir hale dönüşür

  Anne ve babalar çocuklarını yanlarında yatırmalı mıdır?

              İşte can alıcı soru budur. Cevap evet çocukların psikolojik gelişimleri için yatmalı ama her zaman değil. Çocuklar istedikleri zaman anne ve babaları ile yatabileceklerini bilmelidir, bu onlara gece yatarken güven verir ama bunu sürekli yapamayacaklarının da farkında olmalılardır. Anne ve babalar da hislerinden ziyade çocuklarının sağlıklı gelişimi için gerekli olan ne ise onu yapmalıdırlar.

  Peki ama çocuğumun benimle yatmasının ne zarar olabilir ki?

              İlk bakışta bunun bir zararının olmadığı sadece anne ve babanın hem özel hayatına ve rahatlığına zararı olduğu düşünülebilir. Bazı anne ve babalar çocuğum rahat ve mutlu olsun ben fedakarlık yaparım da diyebilir. Ama işin aslı öyle değildir. Bu durumun devam etmesi çocuğun kişilik gelişiminde ve güven duygusunda önemli problemlere neden olabilir. Eğer anne ve babasının yanında yatmak istemesinin nedeni korku ve endişe ise bu korkuları ile tek başına baş etmeyi öğrenmeli ve korkularını yenmelidir. Aksi taktirde ilerleyen yaşlarında da korkuları devam eder, yersiz şeylerden korkar ve sürekli anne ve babalarından yardım isterler.

  Çocuğunu bir türlü kendi kendine yatmaya ikna edemiyorum, ne yapmalıyım?

              Bu durum çözümünün çok kolay olmadığından daha önce bahsetmiştik. Eğer zorlama ile bunu yaparsak ters tepki yaratacağı kesindir. Zorlamadan bir şekilde çocuğu buna ikna etmeliyiz. İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç ipucu;

  • Çocuğunuza sizin dışında güvendiği ve sözlerine önem verdiği birisi bu konuda açıklama getirebilir. Bu konuda en etkili yol öğretmendir. Çocuklar özellikle kreş ve anaokullarındaki öğretmenlerinin sözlerine çok değer verirler, onların gözünde onlar her konuda haklıdır. Öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz. Bir arkadaşım tüm çabalarına rağmen başaramadığı bu durumu kreş öğretmeninin yardımı ile bir günde çözmüştü.

  • Anne ve babalar kesinlikle otak bir karar vermeliler ve bu kararlarının arkasında durmalılar. Çocuğun yanında bir tanesinin geri adım atması çocuğu daha da cesaretlendirecektir.

  • Çocuğa yattığı zaman neler kazanacağı anlatılmalıdır. Mesela bazı çocuk çabuk büyümek ister, bazı çocuk saçının uzamasını ister, bazısı akıllı olmak, bazısı güzel olmak, bazısı tatilin hemen gelmesini ve ya çok sevdiği bir yer vardı hemen oraya gitmek ister. Bu yatmadan önce çocuklara anlatılmalı uyuduğu zaman istediği şeylerin olacağı söylenmelidir.

  • Uykuya hazırlık evresi beraberce geçirilmeli ve yatma işi keyifli hale getirilmelidir. Örneğin tüm aile beraber diş fırçalayabilir.

  • Çocuklar anne ve babaları yatmadan yatmak istemezler, eğer gerekirse kendinizden fedakarlık yapıp evin tüm ışıklarını söndürüp hep beraber yatmış gibi yapın. Sizin de yattığınızı gören çocuklarınız yatma zamanın geldiğini ve yatmak zorunda olduğunu anlayacaktır.

  • Eğer çocuklarınız bir şeylerden korkuyor ise bu korkunun nedeni bulunmalı ve korkmasına gerek olmadığına ikna edilmelidir. Çocuklar yetişkinlerden çok farklıdır ve çok geniş hayal güçleri vardır. Onlar bazen bahçeden gelen rüzgar sesini bir canavar, odalarına vuran ay ışığını bir uzay gemisinin ışığı olarak görebilirler. Nelerden korktukları bulunup gerçekler anlatılmalıdır. Bir başka tanıdığım yine çocuğunu yalnız yatırmak konusunda zorluk çekiyordu. Israrları sonucunda çocuğunun gece bahçede havlayan köpeklerin eve gelip annesi gibi onu da ısıracaklarından korktuğunu öğrendi. Çünkü birkaç ay önce annesini bir köpek ısırmıştı. İlk olarak bahçede her zaman duran köpeğin iyi bir köpek olduğunu ve kendilerini korumak için bağırdığı konusunda, sonrada köpeklerin isteseler bile evlerine çıkamayacakları konusunda çocuğunu ikna etmeyi başardı. Ve çocuk kendi odasında kendisi yatmaya başladı. Bu konuda en kritik nokta korkuları ile çocuklarınızı yalnız bırakmamanızdır. Aşırı ısrar ve baskı ile çocukları korktukları bir yerde yalnız yatırırsanız daha büyük psikolojik problemlerle karşılaşabilirsiniz.

  • Çocuğunuz size seslendiği zaman önemseyin ve yanına gidin. Bu çocukta güven oluşmasına, benim başıma bir şey gelirse annemi ve babamı çağırırım onlarda hemen gelirler güveniyle uyumasını sağlar.

  • Çocuklarınızın uykusunu getiren şeyler var ise onları yapın. Mesela masal okumak, müzik dinletmek, süt içirmek gibi olabilir.

              Ama tüm bunların dışında çocuğunuz gün içinde üçüzü veya korkutucu bir olay yaşamış olabilir. Bu gibi sebeplerle o gece sizin yanınızda yatmak isteyebilir. Böyle durumlarda onu geri çevirmeyin ve onu yalnızlığa itmeyin. Onun sarılır yanında güvenle uyuyacağı en önemli kişiler siz anne ve babalarısınız bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.
  Anahtar Kelimeler;
  çocukların kendi yatğında yatması
  çocuklar kendi yatağında yatmaya nasıl ikna edilebilir
  anne ve babasının yatağında yatan çocuklar
  yatağımızda misafir var