Çocuklar Yürütece Bindirilmeli midir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklar Yürütece Bindirilmeli midir
  Tüm makaleler

  Çocuklar Yürütece Bindirilmeli midir?

              Yürüteç ülkemizde özellikle emekleme zamanındaki çocuklarda kullanılan, anne ve babaların her zaman tereddütle baktığı bir alettir. Örümcek olarak ta nitelendirilir. Ülkemizde diye nitelendirdik çünkü ülkemizin dışında hiçbir yerde kullanılmamaktadır.

               Yürüteç markalarına bir baktığınızda yabancı markalardan göremezsiniz, çünkü yurt dışında çoğu ülkede kullanımı yasaklanmıştır.

               Anneler için çocuklarını oyalama konusunda yürüteç bire birdir. Çünkü çocuklar yürütecin içerisinden çıkamazlar ve annelerde sürekli çocuklarına bakmak, onları gözetlemek zorunda kalmazlar. Bu sayede evdeki diğer işlerine odaklanabilirler veya dinlenmek için fırsat bulabilirler. Çocuklar da yürütece binmenin verdiği haz ile mutu olurlar ve güzel vakit geçirirler.

               İlk bakışta yürüteç çok tozpembe görünmektedir. Hem anne ve babalar hem de çocuklar durumlarından oldukça mutludurlar. Ama bilinçli anne ve babalarda çocukların yürütece bindirilmesi doğrumu sorusu hep olmuştur ve bu konuda her zaman tereddüt yaşamışlardır.

               Çocukların gelişiminin tam ve sağlıklı bir şekilde olması için her dönemi yaşamalılar ve her dönemden kazanımlar almalılardır. Çocuklar yürütece bindirilmeleri ile emekleme dönemini tam yaşamadan yürüme dönemine geçmiş olurlar. Emekleme dönemi çocukların yerde sürünerek, emekleyerek, çaba sarf ederek hareket ettikleri dönemlerdir. Bu dönemde özellikle kol kasları kuvvetlenir. Çocuk yerdeki maddeleri tanır, bir yerden bir yere gitmek için düşünür, problemler ile karşılaşır ve karşılaştığı bu problemleri çözüme ulaştırır. Eğer bu dönemi es geçerlere gelişimleri için önemli birçok şeyi de es geçmiş olurlar.

               Uzmanların yürütece karşı oldukları diğer bir konu ise çocukların yürütece binerken karşılaşabilecekleri ev kazalarıdır. Bu kazalar genelde tehlikeli olur ve çocuklar büyük zararlar görür. Anne ve babalar çocuklarını yürüteç içerisinde iken serbest bırakırlar ve dışarda olduklarından daha az odaklanırlar. Bu serbestliğe birde yürütecin tehlikesi eklendiği zaman normalden çok fazla ve tehlikeli kazalar oluşur. Çocuklar tam yürüme yaşına gelmemişlerdir, bu sebeple kontrollerini sağlama konusunda güçlük çekerler. Dengesini sağlayamayan çocuklar kazaya daha meyilli olurlar.

               Yürütecin çocuklar için en önemli zararı ise çocuklar tam yürüme yaşına gelmediğinden, yürürken kullanacakları kasları ve oto-kontrol sistemleri tam olgunlaşmadığından yere basarken sağlıklı basamazlar ve içe basıklık oluşur. Ayrıca daha yeni gelişen iskelet sistemi de nasibini alır ve iskelet sisteminde de bozulmalar olur. Yürüteçte çok zaman geçiren çocuklarda bu sorun çok daha fazla oluşur ve ileriki yaşlara da sirayet eder.

               Anne ve babalar için ilk önce çocuklarının sağlıkları gelmelidir, bu sebeple çocuklarını yürütece bindirmekten sakınmalılardır. Ayakları yere sağlam basan bir gelecek için çocuklarınızı yürüteçten uzak tutun.
  Anahtar Kelimeler;
  yürütecin zararları
  yürütece binmeli mi