Çocuklara İlgi Duymadıkları Şeyleri Nasıl Öğretebilirsiniz;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklara İlgi Duymadıkları Şeyleri Nasıl Öğretebilirsiniz
  Tüm makaleler

  Çocuklara İlgi Duymadıkları Şeyleri Nasıl Öğretebilirsiniz;

              Cevap öğretemezsinizdir aslında, çocuklara ilgi duymadıkları bir konuyu öğretmenin imkanı yoktur, siz öğrettik sansanız da onlar o konuyu unuturlar, bunun tek yolu çocukların ilgi duymadıkları konulara bir yolunu bulup onların ilgisini çekmek, ya da konuda ilgisini çekecek bir şeyler bulmak. Aksi takdirde yapılan öğrenmeye ezber denir ve mantığı kavranmadan ezberlenen konular gün gelir mutlaka unutulur.

              Çocuklarda ilgi uyandırmanın en güzel yolu meraklanmalarını sağlamaktır, o konu hakkında öyle şeyler söyleyip öyle örnekler vermelisiniz ki çocuklarınızın o konuda meraklanarak ilgisini çekmeyi başarabilesiniz.

              Anne ve babaların bir konuda çocuğunun ilgisiniz çekmek için hem o konuya hakim olmalılar, hem de çocuklarını çok iyi tanımalılardır. Çocuklarına böyle bir konuda yardım etmek isteyen anne ve baba öncesinde konuya çalışmalıdır ve kendisi kavramalıdır, kendisi bilmelidir ki çocuklarına nasıl anlatabileceğini, onun konunun nerelerinden ilgisini çekebileceğini bilmelidir. Çocuklarını tanıması ise çocuklarının nerelere merak duyacağını bilmesini sağlayarak onlara kolaylık sağlayacaktır.

              Anne ve babalar bu konularda çocuklarına yardımcı olmak istiyor ise etkili öğrenme yöntemlerine de hakim olmaz zorundalardır. Bunlar görselleştirme ve aktif öğrenme yöntemleridir. Görselleştirme konunun ana hatlarını belirleyerek onları çocukların görmelerini sağlama yöntemidir. Konu ile ilgili güzel notlar yazıp çocukların görebilecekleri yerlere yapıştırmak, eğer kitaptan takip ediyorsanız önemli noktaların altının çizilmesi, resimler ile çocukların anlayabileceği şekilde resimlendirme bu öğrenme yöntemine örneklerdir. Aktif öğrenme yönteminin diğer adı deneysel öğrenme yöntemidir, bu yöntem de ise bilgileri gerçek hayata indirgenir ve çocukların günlük hayatta kullanılması sağlanarak unutmalarına engel olunur ve konuyu gerçekten kavramaları sağlanır.

              Anne ve babalara verilecek en önemli ipucu ise oyundur, çocuklara oyun ile öğretilemeyecek bir şey yoktur, önemli olan öğrenmeleri gereken konuyu çocukların oyunlarının içerisine sokabilmektir. Buda anne ve babaların hayal gücüne ve yaratıcılığına kalmıştır.