Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kitap Okuma Alışkanlığı
  Tüm makaleler

  Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak;

              Bilinçli her anne babanın çocuklarına kazandırmak istedikleri alışkanlıkların başında gelir kitap okuma alışkanlığı. Televizyon, bilgisayar gibi fazla çaba sarf etmeden kolay yollan bilgiye ulaşılabilen yeni teknoloji makineleri mevcut iken zaten zor bir şey olan kitap okuma alışkanlığı kazandırmak daha da zor bir hal almıştır.

              Kitap okumak çocuklara televizyon ve bilgisayardan çok daha fazla şey kadar, bir çocuğun kitap okuduğunu, başka çocuğun da aynı kitabın filmini izlediğini varsayalım. Sizce hangi çocuğun yaptığı daha yararlı olmuştur. Film izleyen çocuk okumak, düşünmek, merak etmek, çaba sarf etmek zorunda kalmadan 1 saat içinde tüm hikayeyi öğrenir ve biter. Kitap okuyan ise günlerce o kitabı okumak zorunda kalır. Sadece harfle vardır, okuduğunu anlamak zorundadır, olayın geçtiği yer ona hazır olarak sunulmaz o yazılanlardan çıkarmak ve hayal etmek zorundadır, okurken ara verir ve sonra ne olacağını merak eder, tahminler yürütür. Kitap boyunca o kadar yeni kelime okumuştur ki kelime dağarcığına onlarca kelime eklemiştir. Evet sorumuzun cevabına gelelim, kitap okuyan çocuk daha verimli bir iş yapmıştır. Beyni çalıştıran bütün fonksiyonları yapmıştır, okumuş, anlamaya çalışmış, hayal etmiş, merak etmiş ve tahminlerde bulunmuştur. İzlediğiniz filmlerde siz senaristin hayal gücüne kalmış durumdasınız, o okuduğundan ne anladı ise ve kafasında nasıl canlandırmış ise onu görürsünüz, ama kitap okurken yazar her şeyi size bırakmıştır.

              Kitapların çocuklara olan faydaları saymakla bitmez, çocuklar kitaplarla görür, araştırır, öğrenir, keşfeder ve hayal kurar, kitaplar çocukların duygu ve düşünce dünyasını besler, hayal dünyasını geliştirir.

  Çocuklara kitapları sevdirmek için aileler neler yapmalıdır;

               Çocuklara kitapları sevdirmek için aileler neler yapmalıdır;

  • Anne ve babalar kitap okumayı sevmeli ve alışkanlık haline getirmeliler ki çocuklar da onları örnek alarak kitapları sevsin ve değer versin.

  • Kitap sevgisi çok küçük yaşta aşılanmalıdır, çocuklarınızın okuma yazma bilediği dönemlerde de onlara sadece resimlerden oluşan kitaplar alın ve kitaplarla ilişkili büyümesini sağlayın.

  • Aile olarak bir kitap okuma saati seçin ve o saatlerde tüm aile bireyleri bir arada toplansın ve kitap okusun.

  • Çocuklarınıza küçükken bol bol kitap okuyun.

  • Beraber kitapçıya giderek okumak istediği kitabı kendi seçmesine izin verin.

  • Onu ödüllendirmek için hediye aldığınız zamanlarda kitap hediye edin.

  • Okuduğu kitapları koyabileceği bir kitaplık yapın, o kitaplıktaki kitap sayısı arttıkça motivasyonu da olumlu yönde etkilenecek ve artacaktır.

  • Kitap okuduğu zaman onu takdir edin, onun yanına sevdiği yiyeceklerden, meyve sularından getirin bu onu mutlu edecektir.

  • Başkalarının yanında çocuğunuzun kitap okuduğunu onu överek anlatın.

  • Örnek aldığı kişilerin çok kitap okuduğunu söyleyin.

  • Ne yaparsanız yapın kitap okumayı ceza olarak çocuklarınıza vermeyin, bu en iyi soğutma yöntemidir, çocuklarınızdaki kitap sevgisini sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.

  • Çocuğunuzun takip etmesi için haftalık, aylık çocuk dergilerine abone olun.

  • Okuduğu kitapları size anlatmasını isteyin ve sonunda teşekkür edin.
  Anahtar Kelimeler;
  Kitabı çocuklara sevdirme yolları
  Çocuklara kitap nasıl sevdirilir