Çocuklarda Baş Ağrısı;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarda Baş Ağrısı
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Baş Ağrısı;

              Çocuklarda görülen baş ağrıları 3 gurupta incelenmektedir. Bunlardan ilki çocuklarda herhangi bir hastalıksal neden olmadan tamamen psikolojik olarak ortaya çıkan ağılardır.

  Psikolojik Baş Ağrıları;

              Bu baş ağrılarının hastalıksal bir nedeni olmaz, çocukların o anki psikolojik durumlarına göre baş gösterir. Çocukta korku, endişe, kaygı gibi durumlar olması ve bu durumları aşırı derece kafasına takması ile oluşur. Basit ağrı kesiciler verildiği zaman anlık geçebilir ama mevcut durum devam ettiği sürece yeniler. En iyi tedavi yöntemi çocukları bu durumlara iten nedenler bulunup ortadan kaldırılmasıdır. Bunu dışında çocuk anne ve babasının kendisi ile ilgilenmesi için başı ağrıyormuş gibi de yapabilir. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için anne ve babalar çocuklarını iyi süzmeliler ve onları iyi tanımalılardır.

  Ciddi olmayan baş ağrıları;

              Bu baş ağrıları ciddi sorunlardan dolayı ortaya çıkmayan, müdahalesi kolay baş ağrılarıdır. Çocuklarda açlık, ateş gibi durumlarda ortaya çıkabilir ama basit ateş düşürücü tarzı ilaçlar verildiği zaman geçer ve çocuklar rahatlar. Bunun yanında çocuklar için sıcak ve uygun bir ortam hazırlamak, onlara şefkat göstermek ve uyutmak baş ağrılarının azalmasına neden olacaktır.

  Ciddi baş ağrıları;

              Bu baş ağrıları çocuklarda hastalıksal nedenlerle ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Düşme ve kafasından darbe alma durumlarından sonra oluşan baş ağrıları da bu sınıfa dahil edilebilir. Çocukların baş ağrıları ilaç ile geçmiyorsa arkasında ciddi bir hastalık olabileceğinden fazla zaman kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir.