Çocuklarda Dayak ve Dayağın Etkileri
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Dayak ve Dayağın Etkileri
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Dayak ve Dayağın Etkileri;

              Çocuklara karşı kullanılan fiziksel kuvvete dayak denir. Bazı anne babalar maalesef onları disipline etmek ve onlara ceza vermek için bu yöntemi kullanmaktadırlar. Uzmanlar her gün yazılı ve görsel basında çocuklarınıza karşı uygulayacağınız bu tür davranışları durumu daha kötüye götürmekten başka bir şey yapmadığını vurgulamaktadır.

              Çocuklarınıza dayak attığınız zaman bu yaptığı kötü davranışı yapmaktan vazgeçer bu doğrudur. Her çocuk dayaktan korkar ve anne ve babalarından daya yememek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ama dayak ihtimali ortadan kalktığı zaman bu davranışları yapmaya devam edeceklerdir. Yani başka bir bakışla çocukların kötü davranışları düzeltilmemiş, sadece bastırılmış olmaktadır. Çocuklar aslında o davranışı neden yapmaması gerektiğini hiçbir zaman öğrenemezler.

              Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde inatçı kişiliklere sahip olmalarından ötürü dayak atma gibi durumlarda daha da ters etki yapabileceğinden yaptıkları kötü davranışı daha da şiddetlendirerek yapmak isteyebilirler. Onlara göre bir tek onlar vardır ve bir tek onların söyledikleri olmalıdır. Bu durum anne ve babaların akıllarından çıkmamalı ve çocukları istemedikleri bir davranış sergilediklerinde bu durumu göz ardı etmemelidirler. Çocuklarına uygulayacakları şiddet hiçbir işe yaramayacaktır.

              Çocuklara dayak atmanın onlara diğer bir negatif etkisi ise bu çocukların şiddeti öğrenmeleri ve onlarında şiddet uygulama eğiliminde olmalarını sağlamalarıdır. Özellikle erkek çocuklarda görülen bir durumdur bu. Anne ve babasından şiddet gören çocuk bu şekilde istediklerine ulaşabileceğini düşünebilir ve küçük yaşlarda iken kardeşlerine veya arkadaşlarına, yetişkin oldukların da ise herkese karşı şiddet uygulayabilirler. Kız çocuklarında ve azınlıkta olan erkek çocuklarında ise içe dönüklük ve içine kapanıklık yaratır. Anne ve babasından şiddet gören çocuklar genelde topluma ayak uyduramazlar ve arkadaş edinmekte güçlük çekerler.

              Yapılan araştırmalarda çocuklarına karşı şiddet uygulayan anne ve babalarım çocukluk dönemlerinde kendi anne ve babalarından şiddet gördükleri saptanmıştır. Çocuklara özellikler küçük yaşlarında iken kesinlikle şiddetle bir yere varamayacakları anlatılmalı ve ne onlara karşı ne de bir başkasına karşı şiddet uygulamamalıyız.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklara dayak
  Çacuklarda dayağın etkileri
  Çocuklar dayaktan nasıl etkilenir