Çocuklarda Kaygı ve Kaygının Önüne Geçme Yöntemleri
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarda Kaygı
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Kaygı ve Kaygının Önüne Geçme Yöntemleri;

               Kaygı gerçek veya gerçek olmayan tehlike veya zor durumlarda vücudun vermiş olduğu fiziksel veya ruhsal yanıttır. Korkunun veya endişenin bir üst aşamasıdır. Başka bir değişle kaygı vücudumuzun tehlikelere karşı savunma mekanizmasıdır.

               Çocuklar doğduklarında kaygılı olarak dünyaya gözlerini açmazlar. Zaman içerisinde, kendi kişilikleri, ailelerin kişilikleri, başlarından geçen olaylar, yetiştirilme tarzı gibi birçok etmen vardır çocukları kaygılı düşüncelere iten. Kaygının her çocukta olması normal, sağlıklı ve hatta olması gereken bir durumdur. Ama bu belli sınırlar içerisinde olmalıdır. Bu sınırları üzerine geçtiği zaman çocukta gelişim açısından çeşitli sorunları da beraberinde getirir.

  Çocuğum kaygılı, bu çok kötü bir şey midir?

              Daha önceden bahsettiğimiz gibi çocuklarda kaygının belli bir düzeyde olması onun sağlığı açısından önemlidir. Mesela çocuk balkona yalnız çıktığı zaman düşebileceğinin kaygısını yaşıyor ise balkona yalnız çıkmaz, ya da çok soğuk su içtiğinde hastalanabileceği ve iğne olabileceğinin kaygısını yaşıyor ise soğuk u içmekten çekinir. Gördünüz gibi doğru şeylerde doğru şekilde kaygı duyuyor ise bu çocuklarınız sağlı açısından önemlidir. Zaten onu tehlikeye atacak durumlarda hiçbir korku ve kaygı duymuyor ise çocukta problem vardır ve bu kaydı anne ve babaları tarafından onlara aşılanmalıdır. Ama kaygı düzeyi bir saplantı haline gelirse, çocuklarınız attıkları adımdan bile kaygı duyuyor olursa artık hastalıksal seviyededir demektir ve müdahale etmek gerekmektedir. Bu çocuklar her şeyden kaygı duyarlar, hayatları gün geçtikçe mutsuzlaşır ve yaşamaktan zevk almazlar. Bir amaçları yoktu, sadece o anı kurtarmak için çalışırlar. Kaygı bu denli ilerlediği zaman müdahale de güç olur, o yüzden aileler bu seviyeyi iyi korumalıdır. Özgüveni tam, ama korkması ge kaygılanması gereken şeylerden korkan çocuklar yetiştirmek tüm anne ve babaların çocuklarına karşı asli görevlerindendir.

  Çocuğumun aşırı kaygılı bir çocuk olmasını nasıl engelleyebilirim;

  • Kaygının en önemli nedeni yetişme tarzıdır, çocuklarınızı kaygılı düşünceler ve endişe ile değil, mutluluk ve huzurla yetiştirin. Siz kaygı duymayın ki çocuklarınızda kaygılanmasın.

  • Çocuklarınızın üst sınırlarını iyi öğrenin ve bilin, bunu çevrenizdekilere ve hatta öğretmenlerine bildirin ki çocuklarınızda yapamayacağı şeyler yapmasını istemesinler. Başarısızlıklar çocukları karamsarlığa iter ve özgüven bozukluğuna neden olur.

  • Kaygının en önemli nedenlerinden birisi güven kaybıdır. Siz çocuklarına sonsuz olarak güvenin ve bunu ona hissettirin, çocuklarınızın da size olan güvenini zedelemeyin.

  • Çocuklarınıza baskıcı davranmayın, yaptıklarında onu tebrik edin, başarısızlıklarında ise bunun normal olduğuna ikna edin.

  • Çocukları en çok kaygılı duydukları zamanlardan birisi de kardeşleri olduğu zamandır. Bu zamanlarda anne ve babalarının sevgilerini paylaşma hatta onların artık kendilerini değil de kardeşlerini seveceği kaygısı taşırlar. Bunun önüne geçmek için kardeşleri dünyaya gelmeden önce buna hazırlanmalı ve eşit davranılmaya çalışılmalıdır.

  • Çocuklar taşınma veya okul değişikliği gibi durumlarda kaygı taşırlar. Bu durumlara öncesinden hazırlanmalı, geçiş yapıldığında ise çocuk sürekli kontrol altında tutulmalı ve desteklenmelidir.

  • Çocuklar nadir de olsa yaşları biraz büyüdüğünde gelecek kaygısı yaşayabilirler. Onun için çocuklara geleceklerinin anne ve babaları tarafından güvence altına alındığı güvencesi verilmelidir. Anne ve babalar ne olursa olsun onları hep seveceklerini ve onları yalnız bırakmayacaklarını çocuklarına inandırmalıdır.

  • Çocuklar aşağılandığı ve dalga geçildiği zamanlar kaygı duyarlar. Anne ve babalar eğer çocuklarının yanlarında ise bu duruma önceden müdahale etmeli, yanlarında değilse de çocuklarına bu durumlarla başa çıkmasını öğretmelidir.

  • Ölüm kaygısı, yetişkinlerdekinden farklı olur. Çocuklar ölmekten değil ama sevdikleri öldüğü zaman kendilerinin ne olacağından kaygı duyarlar. Anne veya babadan biri eğer ölürse diğeri çocuğu yalnız bırakmamalı ve ona bu kaygıyı yaşatmamalıdır.

  • Çocuklar geçmişte olmuş şeylerin tekrar olabileceğinden korktukları için kaygı duyarlar. Mesela bir otobüs kazası görmüş çocuk bir daha otobüse binmek istemeyebilir, çünkü o otobüsün kaza yapacağına inanabilir. Yada asansörde kalan çocuğun bir daha asansöre binmek istememesi gibi.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklarda kaygının önüne geçilmesi
  Çocuklar neden kaygılanır
  Çocuklarda kaygıyı engellemek
  Zeka gelişimi