Çocuklarda Sosyal Fobi
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarda Sosyal Fobi
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Sosyal Fobi;

               Fobi her hangi bir durum karşısında insanlarda oluşan korku ve endişe durumudur. İnsanların her konuda fobileri olabilir, karanlık, kapalı alan, her hangi bir hayvan, yalnızlık gibi.

               Sosyal fobi çocuklarda sıklıkla görülebilecek bir davranıştır. Özellikle içine kapalı ve çevre ile fazla ilişki içerisinde olmayan çocuklarda çok fazla görülebilmektedir. Sosyal fobi sahibi çocuklar başka insanların olduğu ortamlara girdiklerinde kendilerini hep geri plana çekmek isterler, arkadaş edinmekte güçlük çekerler ya hiç arkadaşları olmaz ya da bir iki arkadaşları olur ve onlardan başkaları ile ilgilenmezler, dışarı çıkıp oyun oynamak yerine evde kalıp bilgisayar oynayarak veya televizyon izleyerek vakit geçirmek isterler, anne ve babaları evde iken bile ağırlıklı olarak kendi odalarında vakit geçirmek isterler. Anne ve babalar bu durumu genellikle fark ederler ve zamanla geçeceğini düşündükleri için çocuklarına müdahale etmezler, ama bazı çocuklarda kalıcı olabildiği gibi geçici olduğu zamanlarda da çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olmaktadır. Çocuklarında sosyal fobi oluşan anne ve babalar fazla zaman kaybetmeden bu duruma müdahale etmelilerdir.

               Çocuklarda sosyal fobi oluşmasına neden olan en önemli faktör anne, baba veya arkadaşları tarafından toplum içerisinde küçük duruma düşürülmüş olmalarıdır. Çocuklar tekrar bu duruma düşmemek, yaptıkları hareketlerin ve söyleyecekleri sözlerin kendilerini küçük duruma düşürebileceğinden çekindikleri için toplum içerisine girmekten çekinirler. Çoğu zaman çevrelerindeki insanların kendilerinden çok üstün olduklarını düşünürler. Sosyal fobisi olan çocuklar kendi kendilerine bir markete gidip bir şey alamaz, toplum içerisinde konuşmak ve söz almak istemezler. Okul çağlarında kesinlikle parmak kaldırarak söz almazlar.

               Sosyal fobisi olan çocuklar diğer çocuklar gibi günlük aktivitelerini tam olarak yapmadıklarından, insanlarla fazla diyalog kurmadıklarından, beyin gelişimleri de biraz geriden seyretmektedir. Bunun dışında aşırı kaygı ve endişeden ötürü mide bulantıları, terleme, ateş gibi durumlarda görülebilir.

               Sosyal fobisi olan çocuklar kendiliğinden büyükler ile konuşamaz, kalabalık ortamlara girmek istemez, karşısındaki kişilerin gözlerine bakamaz. Aslında sosyal fobi birçok belirti vermektedir anne ve babaların çocuklarında bu durumlar fark etmeleri için. Anne ve babalar bu durumu fark eder etmez gerekli müdahaleyi yapmalılar, bir uzmanda yardım almalılar ve öğretmenleri ile beraber bir takım oluşturmalılar ve çocuklarının fobilerini yenmelilerdir.

               Çocukları bu denli bir sosyal fobi içerisine atan durumların birçoğunu anne ve babaların tutumları yaratmaktadır. Onları üzecek, küçük düşürecek, kendi içine kapanmasına neden olacak hareketler yapmaktan çekinmelisiniz.
  Anahtar Kelimeler;
  sosyal fobi nedir
  çocuklarda sosyal fobi nasıl oluşur
  çocuklarda sosyal neden nasıl oluşur
  çocuklarda sosyal fobi nasıl yenilir