Çocuklarda Uyurgezerlik;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarda Uyurgezerlik
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Uyurgezerlik;

              Uyurgezerlik adından da anlaşıldığı üzere insanların uyurken gezmeleridir. Bazı kişiler bunu hastalık olarak kabul etmese de uyurgezerlik bir hastalıktır. Biyolojik olarak insanlara zarar vermese de fiziksel olarak büyük zararlar verebilir ve bu yüzden önlemleri alınmalıdır.

              Uyurgezer insanlar uykularında uyanık iken yaptıkları her şeyi yapabilirler ve bunları yaparken uzaktan uyanık mı uyuyor mu fark edemezsiniz. Tek fark gözlerinden anlaşılır. Uyurgezer insanların gözleri donuk donuk bakar. Sabah uyandıklarında ise gece yaptıkları hiçbir şeyi hatırlamazlar.

              Uyurgezerlik bazı dönemlere her insanda yaşanabilir. Bunun birçok nedeni vardır ve bu durum gelip geçicidir. Hepimiz zaman zaman gece tuvalete kalktığımızı hatırlamayabiliriz. Aşırı yoğunlukta bu tür belirtiler görülebilir. Ama bu bahsedilen hastalık niteliğinde bir uyurgezerlik değildir.

              Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. 8-12 yaşları arasındaki çocukların %15’inde uyurgezerlik görülebilmektedir. 3-7 yaşları arasında da çok sıklıkla görülmektedir.

              Uyurgezerlik çocuklarda sık görüldüğü gibi çözümü de kolay olan bir durumdur. Nedenleri aşırı yorgunluk, uyku bozukluğu, korku gibi durumlar olan uyurgezerlik problemini çözmek için bu problemlerin önüne geçmek yeterli olacaktır. Çocukların iyi bir uyku alması sağlanmalı ve korkuları var ise o korkularını yenmesi sağlanmalıdır.
  Anahtar Kelimeler;
  uyurgezerlik
  çocuklarda uyurgezerliğin önlenmesi