Önemli Anlarında Çocuklarınızın Yanında Olun;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızın Yanında Olun
  Tüm makaleler

  Önemli Anlarında Çocuklarınızın Yanında Olun; font color="#000000">

              Bazı anlar vardır, çocukları gururlandıran, kendilerini ispatladıklarını düşündükleri anlar, mesela çocuğunuzun toplum karşısında şiir okuduğu bir an gibi. Onlar için o kadar büyük bir iştir ki o kendini izleyenler arasında mutlaka anne ve babaları olmalıdır ve onu şiir okurken görmelidir. İşte o zaman gururları da mutlulukları da kat kat artar.

               Bazı şeylerin ilkleri böyledir, çocuğunuzun ilk okul günü, kreşe başladığı ilk gün, okul takımı ile çıkacağı ilk maç. Çocuklarınızın daha önce yapmadı ve ilk kez yapacağı şeyleri yaparken onun yanında olun, onlar sizin varlığınızdan güç alırlar, heyecanlarını sizin desteklerinizle yenerler.

               Bu tür anlarda çocuklarınızın yanlarında olmanızı istemesini beklemeyin, bazı çocuklar çekinirler ve özellikle babalarına söyleyemezler gelmesini istediğini. Ama içinden hep keşke babam gelse diye düşünürler. Hele ki arkadaşlarından birinin babası orada ise hayal kırıklığını ve üzüntüsünü siz düşünün. Zaten sizden gelmenizi istedi ise de mutlaka gitmeye çalışın, eğer böyle talepte bulunduysa sizden güç almaya ihtiyacı olabilir, bunu ondan esirgemeyin.

               Bu tür davranışların çocukların özgüvenleri ile hiçbir alakası yoktur. Bazı anne ve babalar “çocuğum kendi kendine bu işin üstesinden gelebilir, eğer ben gidersem kendine özgüveni kalmaz” şeklinde tamamen mantıksız bir yaklaşımda bulunabilirler. Bu tür söylemler tamamı ile yanlıştır.

               Önemli anlarında çocuklarınızın yanlarında olmanız çocukları o şeye karşı bir fobi oluşturmasını da engelleyecektir. Çocuğunuz hastalandığında mutlaka onu hastaneye siz getirin. Çocuklar en çok anne ve babalarının yanlarında kendilerini güvende hissederler. Sizin olmayışınız çocukların hastanelere karşı bakış açısını değiştirecek ve çocukta hastane fobisi oluşmasına neden olabilecektir.

               Eğer çocuklarınız için önemli olan anlarda onun yanında olursanız, o anın sizin içinde ne kadar önemli olduğunu çocuğunuza göstermiş olursunuz. Bu da sizin çocuğunuzu ne kadar önemsediğini gösterir. Anne ve babaları tarafından önemsenen çocuklar daha çok mutlu olurlar. Bu sayede çocuklarınızla aranızdaki manevi bağı güçlendirirsiniz. Diğer bir açıdan bakıldığında anne ve baba olarak çocuklarına karşı yapmanız gereken bir görevi yerine getirmiş olursunuz.