Çocuğunuz için kreş seçerken dikkat edilmesi gereken konular
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kreş Seçimi
  Tüm makaleler

  Çocuğunuz için kreş seçerken dikkat edilmesi gereken konular;

              Uzmanlar her fırsatta çocukların iyi bir eğitim almaları için sağlam bir temelin olması gerektiğini ve bu temel içinde okul öncesi döneme ait olan eğitimin faydalarından bahsetmektedir. Zorlaşan hayat şartlarında hem anne hem de babalar çalışmaktadırlar ve çalışan anne ve babalar çocukları için ya bir bakı tutmak ya da onları bir kreşe yazdırmak durumundadırlar. Kreşe giden çocuklar anne ve babalarıyla diğer çocuklara oranla daha az zaman geçirmektedirler. Bu sebeple doğru kreşin seçimi çocuklarımızın eğitimi için çok önemli bir yer tutmaktadır. Kreş seçiminde broşürlere aldanılmamalıdır. Göz boyayıcı konulara bakmaksızın doğru kreşi seçmek için bakılması gereken kriterler şunlardır.

              1- Kreşin Fiziki Şartları;

              - Sınıf Sayısı: Kreşteki sınıf sayısı neden önemli olsun ki diyebilirsiniz. Ama aynı yaş grubunda birden fazla sınıf olması çocuklarınız için önemli bir avantaj olacaktır. Aynı senede doğan çocuklardan ocak ve aralık aylarında doğan çocuklar arasında nerdeyse 1 yaş fark vardır ve bu çocukların hem gelişimi, hem de algıları aynı değildir. Kreşlerin aynı yaş gruplarını en azından ilk altı ay ve son altı ay olarak ikiye ayırmaları gerekmektedir. Böylece çocuğunuz hem fiziksel hem de algısal olarak benzer gelişimdeki çocuklarla aynı sınıfta olacaktır.

              - Sınıflardaki öğrenci sayıları: Sınıftaki öğrenci sayısının azlığı sizin çocuğunuz ile birebir harcanan zamanı artıracağından, fazla kalabalık olan sınıflardan kaçınılmalıdır. Ama bu durum abartılmamalı ve çok az sayıdaki sınıflar da yapılmamalıdır.

              - Yaş grupları ve bunların dağılımı:

              - Bahçesi ve oyun alanları : Okul öncesi döneme ait çocukların en çok istedikleri oyun oynamaktır. Özellikle büyük şehirlerde çocukların oyun oynayacak fazla yerleri yoktur ki zaten çalışan anne ve babalar oyun oynamak için fazla zaman bulamayabilirler. Bu sebepten en azından kreşte geçirdikleri zamanlarda, oyun alanlarına sahip olmalıdırlar ve kaliteli zaman geçirmelidirler. Kreşin açık alanda bir bahçesinin olması, bahçesinde oyun parkının bulunması en az iç yapısı kadar önemlidir. Yeşillerin her geçen gün daha da kaybolduğu bu günlerde çocukların çimenlere basarak oynayabileceği bir park paha biçilmezdir.

              - Etkinlik alanları: Her kreş bir takım etkinlikler yapar ama önemli olan bu etkinliği yaptıkları mekandır. Örneğin dans eğitimi için dans pistinin olması, drama eğitimi için ayrı bir yerin olması, müzik eğitimi için müzik odasının olması çocuklara ekstradan motivasyon verecek ve daha iyi öğrenmelerini sağlayacaktır.

              2- Etkinlikler ve eğitim felsefeleri

  - Etkinlik yapma sayıları ve etkinlik çeşitleri

  - Branş dersleri

  - Eğitim sistemleri, yardımcı piskologların varlığı

              3-Öğretmenler

  -Öğretmenlerin eğitim seviyeleri ve tecrübeleri

  -Öğretmenlerin çocuklara yaklaşımı

  - Öğretmen-çocuk oranı

  -Yardımcı öğretmenin varlığı ve eğitimi

              4-Ölçme ve değerlendirme testlerinin uygulanması

              5-Okul-veli işbirliği ve veli toplantılarının çokluğu

              6- Okulun uzaklığı
  Anahtar Kelimeler;
  Kreş seçmek
  Keş nasıl seçilir
  İyi kreş nasıl olmalıdır
  Kreşte olması gerekenler