İki Kardeş Arasındaki Yaş Farkı Kaç Olmalıdır;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kardeşler Arasındaki Yaş Farkı
  Tüm makaleler

  İki Kardeş Arasındaki Yaş Farkı Kaç Olmalıdır;

              İki kardeş arasındaki farka bakarken anne ve babaları en çok kardeşlerin birbirlerini kabullenmesi, kıskanması gibi durumlara dikkat etmektedirler. Yaş farkı kıskançlığı etkilemektedir ama bu farkı belirlerken daha önemli kriterler dikkate alınmalıdır.

               Kardeş kıskançlığında çocukların yaş farkından çok anne ve babanın tutumları ile nasıl bir çevrede yaşadıkları daha fazla etki etmektedir. Anne ve baba bilinçli bir şekilde nu duruma yaklaşırlar ise yaş farkından dolayı oluşan kardeş kıskançlıklarını ortadan kaldırabilirler veya en aza indirgeyebilirler.

               Çocuklar 2-2,5 yaşlarına kadar annelerine muhtaç durumdadırlar, onların tüm ihtiyaçlarını anneleri karşılamaktadır ve bu sebeple en çok da annelerine bağlı olmaktadırlar. Bu süreç içerisinde çocuk daha annesine muhtaçken başka bir anneye muhtaç çocuk geldiği zaman anne birinci çocuğun gerçek ihtiyaçlarını karşılayamaz olurken çocukta da annesini kardeşi ile paylaşmanın vermiş olduğu kıskançlıklar baş gösterecektir. Çocuklar bu yaşlarında iken anne bir çocuğu konsantre olur ve sadece onunla ilgilenirse bu çocuğun gelişimi için daha doğru olacaktır. Bu sebeple uzmanlar çocuklar arasındaki yaş farkının 2,5 yaştan fazla olması gerektiğini dikkat çekmektedirler. Ayrıca annenin doğumdan sonra ikinci bir doğuma fiziksel olarak hazır olabilmesi için bu süreye ihtiyacı vardır. Bu yaş farkını korumak hem çocuklar için hem de anne için daha sağlıklı olacaktır.

               Çocuklar arasında yaş farkının çok fazla olması da bir diğer dezavantajdır. Bu durumlarda çocuklar arasında bir kuşak farkı meydana gelecektir. Çocuklar birbirlerini anlayamayacaklar ve gerçek anlamda kardeşlik yapamayacaklardır. Özellikle çalışan anneler ikinci çocuk için ilk çocuklarının 10 yaşlarına gelmesi beklemekte ve ilk çocuklarının ikinci çocuğu büyütmeleri esnasında kendilerine yardımcı olabileceklerini düşünmektedirler. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Her çocuk çocukluğunu, ergenlik dönemini, gençliği rahat ve özgür yaşamalıdır. Bu yaklaşımlar hem ilk çocukta ben bakıcı mıyım imajı yaratırken aynı zamanda ikinci çocukta annem ve babam beni sevmiyorlar, benimle fazla ilgilenmiyorlar imajını yaratmaktadır. Yaş farkının çokluğu kardeşlerin arasında bir paylaşım olmamasına da neden olmaktadır.

               Uzmanlara göre çocuklar arasındaki yaş farkı 2,3-7 yaş gibi olduğu zaman ideal zamanlarda olacaktır.