İstediği Her Şey Olan Çocuklar Gerçekten Mutlu mudur?
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   İstediği Her Şey Olan...
  Tüm makaleler

  İstediği Her Şey Olan Çocuklar Gerçekten Mutlu mudur?

              Çocuklar her zaman bir şeyler isterler. Bu istekleri çoğu zaman geçicidir. Yani isterler almazsanız ağlarlar, ama kafalarını dağıttığınız zaman onu unuturlar ve istemezler. Hatta bazen çok çok istediği bir şeyi ertesi gün istemeyebilirler.

               Anne ve babalar ise çocuklarını mutlu etmeyi kendilerine görev saymışlardır ve hayatlarını onları mutlu etmek için adamışlardır. Çocukları mutlu etmek sadece onlara istedikleri her şeyi almak, onlara çok güzel odalar dizip çok güzel bir hayat sunmak değildir. Onları mutlu etmek için bazen bir gülümseme, bazen onları biraz dinleme, bazen onlarla beraber oyunlar oynamadır. Hatta istediği her şey alınan bir çocuk gün geçtikçe mutsuz olmaya başlar.

               İki tane çocuk ele alalım, bir tanesi babası ile beraber saklambaç oymuyor, o saklanıyor babası arıyor, babası saklanıyor o arıyor. Dalmış oyunun içine başka hiçbir şey görmüyor. Diğer çocuk ise ailesi tarafından muhteşem bir şekilde döşenmiş odasında sayısız oyuncaklarından biri ile oynuyor, ama anne ve babası başka bir odada ve başka şeylerle meşgul. Sizce hangi çocuk daha mutludur. Gördüğünüz gibi çocuklarınızla beraber vakit geçirmeniz ona dünyanın en pahalı oyuncağını almanızdan bile çok mutlu eder onları, çünkü o oyuncak ertesi gün onun için sıradan bir şeydir.

  Çocuklarıma istediği her şeyi olmamım ne zararı olabilir ki?

              Durumu iyi olan aileler bunu düşünebilir. Ben çocuklarıma istediği her şeyi de alırım, onunla beraber vakit de geçiririm diye söyleyebilirler. Ama bu şekilde bir ekonomik güce her zaman sahip olabilecek misiniz, ya da çocuğunuz ilerde istediği her şeye sahip olabilecek mi? Çocuklara ne kadar çok şey alırsanız sizden o kadar çok şey isteyeceklerdir ve sınırlarını her geçen gün daha da zorlayacaklardır. Memnuniyetsizlik oluşacak ve belli şeyleri beğenmeyecektir artık. Mesela bu çocuklar hiçbir zaman kendisine ayda bir bebek alınan çocuğun bebek alındığı zaman ki mutluluk duygusunu yaşayamayacaklardır. Çünkü o onlar için sıradan bir olaydır artık. Çocuklar gerçek dünyayı öğrenemeyecekler ve istedikleri her şeye ömrü boyunca sahip olmaya çalışacaklar. Bir gün istedikleri bir şeye ulaşamazlar ise bu onlar için yıkım olacaktır. İstediklerini almak için çaba sarf eden çocuk ile her istediği önüne konulan çocuk arasında dağlar kadar fark olur. Çaba sarf edenler ilerleyen yaşamları boyunca bir zorlukla karşılaştığında onunla savaşır, başarıya ulaşmak için her yolu dener, ama diğeri karşılaştığı en ufak bir zorlukta deri adım atar ve pes eder.

               Pek bir alakası gözükmese de çocuklarınızın zekasını bile etkileyen bir durumdur bu. Mesela çocuğunuz bir araba istiyor ve siz almadınız. Ama olay onun için bitmemiştir, çocuk o arabayı size nasıl aldıracağını düşünmeye başlamıştır bile. Farklı farklı yollar dener sizi ikna edebilmek için. Ama tam tersi durumda çocuğun istemesi yeterdir ve bu da çocuklarda tembelliğe neden olur.

               Çocuklarınıza istedikleri her şeyi aldığınız zaman onlara bir şeyler yaptırmakta da zorluk çekersiniz. Çocuğa şunu yaparsan san bebek alacam demenizin hiçbir anlamı kalmaz, çünkü bebek aldırması için onu yapmasının gerekmediğinin farkındadır. Ama çocuk bebeği alması için istediğinizi yapması gerektiğini bilirse onu yapmak için elinden gelen her çabayı gösterir.

               Aileler durumları nasıl olursa olsun gerektiğince çocuklarına dur demeyi öğrenmelidir. Bu onların terbiye ve eğitimi için çok önemlidir.
  Anahtar Kelimeler;
  çocukların her istediğini yapmak
  çocukların har istediğini yapmmayın