İyi Çocuk Yetiştirmek Şımarık Çocuk Yetiştirmek Değildir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   İyi Çocuk Yetiştirmek...
  Tüm makaleler

  İyi Çocuk Yetiştirmek Şımarık Çocuk Yetiştirmek Değildir;

              Çok sevdiğim bir sözdür bu, çünkü bazı anne ve babalar özellikle ilk çocuklarında veya tek çocukları var ise onda bu hatayı çok yapmaktadırlar.

               Çocuklar sürekli ister, isterken her seferinde sınırları biraz daha zorlar. Sürekli akıllarına bir şey gelir ve o geldiğini hemen hayata geçirmek ister. Bu onların özelliğidir. Anne ve babalar ise çocuklarını iyi yetiştirme adı altında onun her istediğini yapar ve yapmasına da izin verir. İşte tam bu noktada şımarık diye tabir edilen çocuklar oluşmaya başlar.

               Şımarmak her çocuğun hakkıdır ama belli sınırlar dahilinde, anne ve babalar bunu unutmamalıdır ve sınırlarını iyi çizmelidir. Çocuklarının her istediğini alarak, onlara bütün imkanlarını sunarak iyi çocuk yetiştirmiş olmazlar.

               Şımarık çocuk yoktur aslında, çocuklarını şımartmış anne ve babalar vardır. Şımarıklığı bir çok kişi çocuklarda oluşan davranış bozukluğu gibi görse de aslında anne ve babaların davranış bozukluğudur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı anne ve babalar çocuklarının her istediği almayı kendilerine görev olarak sayarlar ve alamadıkları zaman suçluluk duygusu içerisine girerler.

               Çocukların sevinmek kadar üzülmeye, elde etmek kadar elde edememeye, başarmak kadar başarısızlığa, kolaylık kadar zorluğa da ihtiyaçları vardır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde çocuk gelişimini tamamlar, eğer bu unsurlardan bir olumsuz olanlar çocuklara gösterilmez ise çocukların gelişimleri eksik olur ve hayatları boyunca bu eksiklikler devam eder.

               Anne ve babaların çocuklarını aşırı şımartmalarının en önemli nedenlerinden birisi de çocukluk zamanlarında kendi isteklerinin anne ve babalarınca karşılanmaması, yoksulluk çekmeleri, anne ve babalarının onları çocukluk döneminde çok ezmeleridir. Çocuklarını şımarık yetiştiren anne ve babaları ortak sözü “benim hiç olmadı çocuğumun olsun” veya “ben yapamadım ama çocuğum yapsın” gibi kelimelerdir. Buradan da anlaşılacağı gibi çocuklara karşı davranışların herhangi birinde aşırıya kaçıldığı zaman çocukların gelişimi olumsuz etkilenmektedir, çünkü aşırı baskı altında büyüyen anne ve baba psikolojik bir problem yaşayarak olayları yanlış görmektedir, kendine haksızlık yapıldığını düşündüğünden çocuğuna haksızlık yapmamak için çocuklarını şımartmaktadır. Aynı şekilde aşırı şımarık yetiştirilen çocuklar da çocuklarını yetiştirirken farklı hatalar yapacaktır, bu zincir büyüyerek toplumun yapısını bozacaktır.

               Anne ve babalar, unutmayın ki çocuklarınızın her türlü duyguyu yaşaması lazım, bir şeyleri kendisi elde etmesini öğrenmeli ki ayakları üzerinde durabilsin veya istediği her şey olmasın ki her şeyi elde edemeyeceğini öğrensin. Aksi takdirde gerçek hayatta büyük hayal kırıklıkları yaşayacaktır, zira hayat hiçbir zaman tozpembe olmamıştır.