0-12 Aylık Çocuklarda Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   0-12 Aylık Çocuklarda Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler
  Tüm makaleler

  0-12 Aylık Çocuklarda Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler;

              Bu dönem anne ve babalar tarafından fazla önemsenmez ve es geçilebilir, ama gerçek şu ki çocuğun doğduğu andan itibaren zekası gelişir ve bunu her an desteklemek gerekmektedir. Gelişimlerin temelleri bu dönemde atılır, Yanlış bir temel üzerine inşa edilecek bir zeka ileride çok sağlıklı olmayacaktır.

               Bu dönemde bebeğinize bilgi olarak bir şeyler katamayabilirsiniz ama en basitinden onunlar ilerisi için çok sağlam bir bağ kurabilirsiniz. Okunla konuşmanız, gülüşmeniz, onun yüzüne bakmanız bile onun zekasının gelişimini etkileyecektir. 0-12 aylık çocuklara sık sık şarkı söyleyin, bu beyin hücrelerini ve algı kabiliyetlerini geliştirecektir. Ağladığında yanında olun, gerektiğinde kucağınıza alın ve sıcaklığınızı ona hissettirin. Çocuklar bu dönemde duyu organları ile bir şeyler öğrenirler, çünkü sizin konuştuklarınızı anlayabilecek durumda değillerdir. Çocuk eğer bir kişiyi sık görüyor ise onun kendisi için önemli biri olduğunu öğrenecektir. Han derler ya çocuklar annelerinin kokularını tanır diye, işte bu çok doğru bir tanımdır, çocuklar bu dönemde annelerinin kokularını tanırlar ve kendilerini onların yanında huzurlu hissederler. Bunların hepsi çocuklardaki zeka gelişimini göstermektedir. 6. aydan sonra çocuklar sesleri ayırt etmeye, hareket me mimiklerinizle neler atlatmak istediğinizi öğrenmeye başlar. Çocuğun bu dönemde zeka gelişimi artıran en önemli aktiviteler onunla yüz yüze yapılan aktivitelerdir. Eğer bu zamanlarda çocuklarınızı önemsemez ve onu disipline etmek adına yalnız bir bebeklik geçirmesine neden olursanız zeka ve beyin gelişimi için onu bir çok şeyden mahrum bırakmış ve akranları ile zeka gelişim farkının açılmasına sebep olursunuz.

              Bu dönemde çocuklarınızla iletişime geçerken onlardan bir karşılık beklemeyin, özellikle ilk 6 ayda. Çünkü size fazla bir tepki vermeyecektir. Bu yaptıklarınızın çocuğunuzun gelişimine hiçbir faydası olmuyor anlamına gelmez. Mutlaka çocuklarda farklı bir uyarım yapıyordur ve beyin hücrelerini çalıştırıyordur. Aslında zeka gelişimi için yapılan bir çok aktivite de beyin hücrelerini çalıştırmak amaçlı yapılmaktadır. O sebeple çocuğunuz için oyuncak seçerken renkleri ve şekilleri ile beyinlerinde yer edecek, değişik sesler çıkararak beyin hücrelerini harekete geçirecek oyuncaklar seçmelisiniz.

              Bu yaş aralığında zeka gelişimini etkileyen en önemli faktör ise anne sütüdür, Uzmanlar anne sütünün zekayı geliştirdiğini bilimsel olarak kanıtlamıştır. Anne sütü içerisinde çocuğunuzun o dönemde ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineraller mevcuttur. Bundan dolayı çok çok önemli bir sebep olmadıkça çocuklarınızı sütten kesmeyin ve emzirin. Eğer emziremiyorsanız yediklerine dikkat edin ve alması gereken protein, vitamin ve mineralleri dışarıdan takviye edin.

              İlk altı ayda özellikle çocukların gözleri ile sizi takip etmesine ve onlarla ten teması kurmaya özen gösterin. Bir anda dikkatini başka yerlere çekerek beynin egzersiz yapmasını sağlayın, bunun için değişik sesler çıkarabilirsiniz ve çocuğunuzun o sesi aramasını sağlayabilirsiniz. Ellerine ve ayaklarına hareket ettiği zamanlarda ilgisini çekecek şeyler giydirerek dikkatini uyanık tutabilirsiniz.

              Anne ve babaları bu yaş döneminde dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biriside televizyondur. Televizyon izleyen çocuk mutlu olabilir ve susabilir. Anne ve babalar yorulduklarında çocuklarını televizyonun karşısına bırakarak susmalarını sağlayabilirler. Bu ileride farklı problemlerle karşımıza çıkabileceği için çocukları her yaş döneminde olduğu gibi bu dönemde de televizyondan uzak tutmalıyız.
  Anahtar Kelimeler;
  Bebeklerde zeka gelişimiaylık bebek zeka gelişimi, bebek zeka gelişimi için,bebek zeka gelişimi, 3 aylık bebek zeka gelişimi, 6 aylık bebek zeka gelişimi, 9 aylık bebek zeka gelişimi, 12 aylık bebek zeka gelişimi, 1-2 yaş bebek gelişimi,çocuklarda zeka gelişimi, bebeklerin zeka gelişimi,bebekte zeka gelişimi,çocukların zeka gelişimi,zeka gelişimi için,bebeklerin zeka gelişimi için yapılması gerekenler Bebeklerde zeka gelişimi nasıl desteklenir, Çocuklarda zeka gelişimi için neler yapılabilir, Zeka gelişimi,