1-3 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   1-3 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler
  Tüm makaleler

  1-3 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılası Gerekenler;

              Bu yaş aralığı çocukların konuşma yeteneklerinin başladığı dönemlerdir. Ayrıca çocuklar yürümeye başlamış olurlar ve kas kuvvetleri artmıştır. Bilgiye aç olan beyinlerini süratli bir şekilde doldurmaya başlarlar. Bu sebeplerden bu dönem kesinlikle boş geçilmemeli ve aileler çocuklarını ellerinden geldiği kadar desteklemelidirler. Çocukların beyinleri ne kadar çok uyarılırsa zeka gelişimleri de o kadar iyi olur.

              Çocukların zihinleri en çok 1-3 yaş arlığında gelişir, çünkü onlar için her şey yeni bir kavramdır ve bu kavramların bir şekilde beyinlerine yazılması gerekmektedir. Çevrelerinde gördükleri, duydukları, kokladıkları her şeyi, anne, baba ve etraflarındaki diğer insanların ona söylediklerini bir bir yazarlar hafızalarına, normal zekalı çocukların zeka gelişimleri arasındaki fark da bu dönemde oluşmaya başlar. Bu yaş aralığında en çok şeyi gören ve duyan çocuklar en zeki çocuklar olur.

              Anne ve babalarda bu dönemlerde çocuklarını koruma duygusu da diğer dönemlere göre daha fazla olur. Daha yeni yürümeye başlamış olan çocukları dengelerini zor sağlarken, oradan oraya koşuşturmaya başlarlar, gördükleri her şeye dokunurlar ve onları atarlar. Bu dönemde gerek çocuklarının kendilerine zarar vermesinden korktuklarından ötürü, gerek se ortalığı dağıttıkları ve kendilerinin toplamak zorunda olduklarında ötürü anne ve babalar çocuklarını kısıtlamaya çalışırlar ve bu şekilde hareketler yapmalarına izin vermezler. Çocuklarınızın nesneleri incelemesine eğer onlara bir zarar gelmeyecek se izin verin. Çocuklar bir oyuncağı yere attığında bunu yapmasının amacı kırılıp kırılmamasını öğrenmek istediği olabilir.

              Bu yaş çocukları oyun oynamaya başlarlar ve oyuncağa merak salarlar. 1-3 yaş aralığında çocuklarınıza kolay kırılmayan, renkleri ve şekilleri ile onların zihinlerini uyaracak, sökülüp takılabilen, lego tarzı oyuncaklar almaya çalışın. Oyuncakların sökülüp takılması veya birleştirilerek şekiller yapılması çocuklarınız için çok iyi beyin egzersizi olacaktır. Oyun hamurları da bu yaş çocukları işin çok ideal oyuncaklardır.

              Çocuklar ilk olarak vücutları ile ilgilenirler. Anne ve babalar çocuklara vücutlarını tanıtmalılar ve hangi organlarının ne işe yaradığını anlatmalılardır. Daha sonra sık sık organları ile sorular sorarak onların bilinçlerine yazılması sağlanmalıdır. Burada sorduğunuz sorunun cevabı bildiği zaman onu ödüllendirirseniz daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

              1-3 yaş aralığındaki çocukların en temel özellikleri sürekli soru sormalarıdır. Anne ve babalar çocukların sorularını kesinlikle yanıtsız bırakmamalıdır. Çocuklar alacakları yanıtlara göre o şeyi beyinlerine yazarlar. Aksine o soru sorduğu zaman cevabı onu yönlendirerek kendisinin bulmasını sağlayın. Bu aşamada beyinleri inanılmaz bir performans sergileyecek ve gelişecektir. Çocuklara neden sonuç ilişkisi bu dönemde anlatılmalıdır ve sadece sonuçlara değil nedenlere de odaklanması sağlanmalıdır.

              Bu yaş aralığında çocuklar mümkün olduğu kadar çok resim gösterilmeli, çok yer gezdirilmeli, farklı farklı deneyimler yaşaması sağlanmalıdır. Ne kadar çok etkinlik yaparsanız çocuklarının zekalarının gelişmesinde o derece meyvesini alırsınız.

              Çocukların fikir yürütmeye de bu dönemde başları. Bu özelliklerinin gelişmesi için çocuklara sık sık fikirleri sorulmalıdır. Yemek yerken, gezerken, odasına veya eve bir eşya alınırken, kısacası her zaman çocuklarınızın fikirlerin alın.

              Çocukların ezber yetenekleri de bu dönemlerde gelişir, onlara basit ezberler yaptırarak zihinsel gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Mesela 1 den 10 a kadar saymayı onlara ezberletebilirsiniz.

              Çocuklar çevre ve arkadaş gibi kavramlarına da bu dönemlerde öğrenirler. Çocuklarınızı sosyalleştirmek, onların arkadaş edinmelerine yardımcı olmak, bitkileri, hayvanları öğretmek gibi hareketler de beyin fonksiyonlarını geliştirir.
  Anahtar Kelimeler;
  Bebeklerde zeka gelişimi, 1 yaş çocuk zeka gelişimi, çocuk zeka gelişimi için,çocuk zeka gelişimi, 3 yaş çocuk zeka gelişimi, 1 yaş çocuk zeka gelişimi, 9 aylık bebek zeka gelişimi, 12 aylık bebek zeka gelişimi, 1-2 yaş çocuk gelişimi,çocuklarda zeka gelişimi, çocuklerin zeka gelişimi,çocukte zeka gelişimi,çocukların zeka gelişimi,zeka gelişimi için,çocuklerin zeka gelişimi için yapılması gerekenler
  Bebeklerde zeka gelişimi nasıl desteklenir
  Çocuklarda zeka gelişimi için neler yapılabilir
  Zeka gelişimi