2013-2014 Eğitim Yılı Okula Başlangıç Yaşı
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   2013-2014 Eğitim Yılı Okula Başlangıç Yaşı
  Tüm makaleler

  2013-2014 Eğitim Yılı Okula Başlangıç Yaşı;

              Değişen eğitim sistemiyle birlikte 4+4+4 sistemine girilmiş ve okul başlangıç yaşı 60 aya kadar düşmüştü. Bu durum velilerde korku yaratmış, uygulamada da bazı sorunları beraberinde getirmişti. 60 ve 66 ay arasındaki çocuklarda okula başlama velinin isteğine bırakılmışken 66 aylıktan büyük çocuklarda zorunlu hale getirilmişti. Aileler bu konu kararsız kalmış, kimi aile çocuğunu erken okula göndermiş, kimi ise bir sene beklemesini uygun görmüştü. Asıl sorun ise 66 aylıktan büyük olanlarda yaşandı, eğitime başlama zorunlu hale geldiği için aileler ya sağlık raporları ile çocuğunun bir sene sonra başlamasını sağlamış ya da istese de istemese de çocuğunu okula başlatmıştı.

              2013-2014 eğitim yılında eğitim yaşında neler değişti?

  2013-2014 eğitim yılı başlangıcı itibari ile okula başlangıç yaşında ve eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapıldı. En önemli değişiklik eğitim başlangıç yaşında oldu. 60-66 ay arası olan aileye bağlı okula başlama yaşı 66,67 ve 68 aylık çocuklara kadar genişletildi. Yani eğitim sezonunun başlangıcını eylülün 2. haftası var sayarsak, o sene eylülün 2. Haftasında 68 aylığa kadar olan çocuklarda da ailelerin isteğine bırakılmıştır eğitim başlangıcı. Ama 60-65 ay arasında olan çocuklarda aileler istese de bu karar komisyonlar tarafından verilecektir. 69 ay ve üstü olanlarda ise bu durum zorunlu hale gelmiştir. Ama ne olursa olsun bu karışıklık aileleri çok fazla tedirgin etmiştir ve kafalarını karıştırmıştır.

              Çocuğumu kaç aylıkken okula başlatmalıyım?

  Bu günlerde en çok sorulan sorudur bu. 60-66 ay aralığındaki çocukları olanlar bu cevabı verirken fazla zorlanmamaktadırlar. Çocuklarının tam anlamıyla okul olgunluğuna ulaşmadığını düşünenler çocuklarını bir sonraki sene okula vermektedirler. Zira bir sene sonunda çocuklar 72 aylık olacaklar ve bu da zaten sistem değişmeden önceki okul başlangıç yaşıdır. Fakat can alıcı nokta 66-68 aylık çocukların okula başlangıcıdır. Aile isteğine bırakılan bu yaş grubu için karar vermek gerçekten zordur. Çocuklarının 68 aylıkken okula hazır olmadığını düşünen aileler bir sene sonra 80 aylık olacağını düşündüklerinde çocuklarının ilkokula başlangıcı için çok büyük olacağı hissine kapılıyorlar ve çocuklarını okula yazdırıyorlar.

              66-68 aylık çocuğun okula başlaması uygun mudur?

  Şubat-mart ve nisan ayı doğumlu olan çocuklar bu kategoriye girmektedir. Ama aslında bu sorunun cevabı değişkendir. Çünkü hiçbir çocuk diğeriyle aynı özellik ve gelişimde değildir. Bu sorunun cevabını bize en iyi verecek olan eğitimini almış uzman kişilerin yapmış oldukları okul olgunluk testleridir. Uzmanlar kesinlikle ailelerin bu kararları verirken bir uzmana danışmasını tavsiye etmektedir. Zira anne ve babalar çocukları konusunda gereğinden fazla duygusal davranabilir ve yanlış kararlar vererek çocuklarının tün eğitim hayatını etkileyebilir. Çocuğun bir yıl erken başlaması eğitimi boyunca geri kalmasına ve ezilmesine neden olabileceği gibi bir yıl geç başlaması büyük olmasından dolayı bazı şeylerden kolay sıkılıp ilgisiz kalmasına neden olabilir. Aslında bu kararı gelişmiş ülkelerde aileler değil konusunda uzman kişiler vermektedir. Ama maalesef ülkemizde ailelere bu konuda büyük sorumluluk verilmiştir.

              Çocuğum eğitimi boyunca ezileceğine ezen olsun;

              Bunu söyleyen binlerce aile var. Çünkü ailelerin en çok çekindiği konu budur. Günümüzde okul öncesi eğitim o kadar gelişti ki zaten birçok çocuk ilkokula başladığında birçok şeyi öğrenmiş oluyor. Ama bilgisel olarak ilkokula hazır olan çocuklar sosyal olarak da ilkokula hazır mı? Tuvaleti geldiğinde kendisi yapabilir veya söyleyebilir mi? Kantinde sıraya girdiğinde zil çalmadan bir şeyler alıp karnını doyurabilir mi? Kendinden büyüklere karşı kendini koruyabilir mi? İşte binlerce soru var ailelerin kafasında. Çocuğunuz eğitim olarak ne kadar hazır olursa olsun sosyal olarak hazır değil ise ilkokula başlangıç tam bir felaket olabilir. Bu sebepten aileler çocukların ezilip psikolojilerinin zarar göreceğine ezen taraf olmasını istemektedir. Ama diğer taraftan bir sene sonrasında da geleceği yaşın 80 aylık olması tüm planları bozup yeniden düşünmeye sevk etmektedir. Çünkü ne olursa olsun çocuklar bu karara göre hayatlarına bir sene geç başlayacaklardır ve aileler hayat şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığını düşündüklerinde bir senenin ne kadar önemli zaman olduğunu daha iyi anlamaktadırlar.

              Dünyada eğitim başlangıç yaşı kaç?

              Dünya genelinde eğitim başlangıç yaşı %75’inde 6 yaş yani 72 aydır. Ama burada eğitim başlangıç yaşından ziyade başlanan eğitimin niteliği çok önemlidir. Ülkemizde de sistem değişmeden önce eğitim başlangıç yaşı 72 aydı. Aileler bunu düşündüklerinde 69 aylık olan bir çocuğun 3 ay yüzünden bir sene geç okula başlamasının çok mantıklı olmadığını düşünüyorlar. Bu sene ilk eğitimin niteliğinde de önemli değişiklikler yapıldı. Ailelerin bilmesi gereken ve karar verirken mutlaka değerlendirmeye alması gereken bir konudur bu. Özellikle gelişmiş ülkelerde ki eğitimler model alınarak yeni bir eğitim modeline geçildi.

              2013-2014 eğitim yılında 1. sınıfların eğitim sisteminde neler değişti?

  • Müfredatta önemli derecede hafifleme olacak. İlk üç ay okuma ve yazmaya kesinlikle girilmeyecek ve sadece hazırlık dönemi yaşanacak. Böylece çocuklar yaşları küçük dahi olsa okula alışacak ve geçiş dönemi daha rahat yaşanacak.

  • Oyun ve fiziki etkinlik dersi 5 saat yapılacak, bu ders sadece birinci sınıfta değil 2. ve 3. Sınıflarda da devam edecek. Başlangıç yapan çocukların daha oyun çocukları olduğu düşünülerek oyun olanları artırılacak.

  • Sınıf mevcutları azaltılacak ve ek derslikler yapılacak. Bu konuda en önemli yardım belediyelerden alınacak.

  • Daha kesin olarak bir karara bağlanamasa da ders saatlerinin çocukların dikkati dağıldığı için 40 dakikadan 20 dakikaya indirilmesi de söz konusu.

              Aslında milli eğitim bakanlığı bu konuda ailelerin endişelerini gidermek için birçok girişimde bulunmaktadır fakat bunların ne kadarı gerçekleşir, ne kadarı gerçekleşmez, aileler çocukları için endişelenmekte haklılar mı yoksa endişeler yersiz mi hepsini zaman gösterecek.

              Çocuğum daha küçük bunları düşünmek için çok erken;

              Bu düşünce çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü günümüzde ilköğretim kadar okul öncesi eğitim de çok önemlidir. Okul öncesi eğitimin ilk seneleri oyun ağırlıklı olsa da ilerleyen senelerde bu ilköğretime hazırlık eğitimine dönüşmektedir. Bu eğitim döneminde özellikle ocak, şubat ve mart ayı doğumlu olan çocuklar eğer ilköğretime 66-69 ay aralığında başlayacaklar ise okul öncesi eğitiminde de kendi yaş grupları ile değil okula beraber başlayacağı yaş grubuyla beraber eğitim almalıdırlar. Aileler de kreş veya anaokulu seçiminde bu konuya gerekli önemi vermeliler ve bu ayırımı yapan eğitim kurumları ile çalışmalardır.
  Anahtar Kelimeler;
  Okul başlangıç yaşı,ilkokula başlama,66 aylık okul kayıt, okula kayıt yaşı,66 aylık okul,milli eğitim anaokulları,okula başlama yaşı kaç,okula başlama yaşı kaç oldu,okul yaşı kaç,anaokulu yaşı kaç,ilkokul yaşı kaç,anaokulu yaşı kaç oldu,anaokul yaşı kaç,anaokulu başlama yaşı kaç,milli eğitim anaokulu kayıtları,milli eğitim anaokulu kayıtları
  Okula kaç yaşında başlanır
  Okul başlangıç yaşındaki değişimler
  1. sınıf müfredatı
  1. Sınıfta neler değişti
  1. sınıftaki değişiklikler