5 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılması Gerekenler;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   5 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılması Gerekenler
  Tüm makaleler

  5 Yaş Çocuklarında Zeka Gelişimi ve Yapılması Gerekenler;

              5 yaşına gelmiş bir çocukta beyin gelişimi büyük ölçüde tamamlanmış olur, bu yaşlar artık o süratli gelişimin son zamanlarıdır ve anneler ve babalar bu son fırsatlarını iyi değerlendirmelilerdir.

               Bu yaşta artık el-göz koordinasyonu ile yapılan faaliyetlere ağılık verin. Vücut ve kas yapıları artık belli bir düzeye gelmiştir ve istediği bir çok şeyi yapabilecek güç ve zekaya ulaşmıştır. Adım adın kapasitesini zorlayın, ama takıldığı yerlerde durmasını bilin.

               Bu yaşına kadar yapabildiklerini sayıları artırarak yapabilir konumda olurlar. Mesela büyük küçük kavramlarını ve sıralama kavramını öğrenmiş çocuk artık 10 tane kalemi boylarına göre ayır edebilir ve sıralayabilir durumdadır. Anne ve babalar bu sayıyı gün geçtikçe artırmalı ve beynini daha fazla kullanmasını sağlamalıdırlar.

               5 yaşından itibaren hayalleri daha gerçeğe dönük olur, ,istekleri de. Artık kalem tutmasına hakim olan çocuğunuza bu güne kadar ne resim yapmasını sizle söylerken bundan sonra kendisi düşünüp bulmasını saplayın. Makas ile kesim yapma, karalama gibi yeteneklerin 5 yaş döneminde öğrenilmiş ve güzel bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir.

               Zaman kavramı çocuklarda tam olarak 5 yaşında oturur. Çocuklarınızla zaman üzerine sürekli çalışmalarda bulunun. Ona yaptığı her şeyi belli bir zaman çerçevesinde yapması gerektiğini öğretin. Oyun oynaması için veya bir görevi yerine getirmesi için belli zamanlar koyun ve bu zamanı iyi kullanmasını öğretin.

               Çocuklarınızı karşınıza alıp bol bol sohbet edin ve bu sohbetler esnasında ona sürekli yeni bilgiler yükleyin. Çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde bu güne kadar öğrendiği şeyleri kullanmaya başlaması gerekti yaşına gelmiştir. Onlara öğrendikleri bilgileri kullandırın. Bu şekilde hızlı düşünmeyi ve beyninde yazılı bilgileri nasıl çağırması gerektiğini öğrenecektir.

               5 Yaş çocukları arkadaş ortamından çok etkilenirler. Arkadaş seçiminde dikkatli olmasını sağlayın ve arkadaşlık kurduğu çocukları kontrol edin. Küfür gibi kötü alışkanlıklar bu yaşlarda genellikle arkadaşlarından öğrenilir. Çocuklarınıza kötü olan şeylerden bahsedin ki bu davranışı sergileyen çocuklar ile arkadaşlık kurmasın.

               5 yaşındaki çocukların artık ezber yetenekleri iyice gelişmiş olur, onlara telefon numaraları, adres gibi şeyler öğretilmeli ve sık sık tekrarlanması istenmelidir. Ayrıca öz bakım faaliyetlerini kendileri yapması konusunda teşvik edilmelidir.
  5 yaşındaki Çocuklarda Kelimeler;
  5 yaşındaki Çocuklarda zeka gelişimi,5 yaş çocuklarda zeka gelişimini destekleme, 5 yaşındaki çocuklarda zeka gelişimi için neler yapılmalıdır,5 yaş çocuk zeka gelişimi, çocuk zeka gelişimi için,çocuk zeka gelişimi, 5 yaş çocuk zeka gelişimi, 5 yaş çocuklarda zeka gelişimi, 5 yaş çocuk gelişimi,çocuklarda zeka gelişimi, çocuklerin zeka gelişimi,çocukte zeka gelişimi,çocukların zeka gelişimi,zeka gelişimi için,çocuklerin zeka gelişimi için yapılması gerekenler
  5 yaşındaki Çocuklarda zeka gelişimi nasıl desteklenir
  5 yaşındaki Çocuklarda zeka gelişimi için neler yapılabilir
  Zeka gelişimi