Ahlaki Değerlerin Çocuklara Anlatımı
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Ahlaki Değerlerin Çocuklara Anlatımı
  Tüm makaleler

  Ahlaki Değerlerin Çocuklara Anlatımı;

              Toplumların devamlılığı, huzuru, refahı, düzen ve intizamı için konulmuş bazı kurallar vardır. Bu kuralların bir kısmı devletler tarafından konulur ve bu kuralların dışına çıkmak yasaklanır, aksi halde gerekli cezai işlem uygulanır. Ama bazı kurallar vardır ki hiçbir yazılı dayanağı yoktur. Toplumlarda kendiliğinden o anki ihtiyaçlara göre çıkmış kurallardır. Bu kurallara uymamak cezai bir durum gerektirmese de toplum tarafından bir baskıya maruz kalınır. İnsanların birbirine anlayışlı olması, saygı duyması, birbirlerinin hak ve özgürlüklerini kısıtlamaması, yardıma ihtiyacı olan insanlara yarım etmesi, insanların yaşadıkları çevreyi temiz tutması, markette önce gelenin öncelik sahibi olması gibi birçok kural vardır toplumlarda kendiliğinden oluşmuş. İşte bu kurallar toplumların ahlaki değerlerini oluşturmaktadır.

              Sabır çocuklara bir şeyler öğretmek, onlara bir şeyler anlatmak için anne ve babalarda en çok olması gereken erdemdir. Çocuklara bir şeyler anlatmak da yalnız sabır işidir. Anne ve babalar bazen çocuklarını sürekli eleştirir ve kaç kere anlattım sana gibi sözle söyleyerek aceleci bir tavır takınır. Biz tohumu ekmeliyiz, ağacın çıkmasını ve yeşermesini sabırla beklemeliyiz. Ahlaki değerleri çocuklara öğretmek sabır gerektiren işlerin başında gelinlerdendir.

               Ahlaki değerler anlatılmaktan ziyade örnek olarak öğretilecek kavramlardır. Attığımız her adımda, söylediğimiz her sözde iki kere düşünmeli ve çocuklarımızın bundan nasıl etkileneceğini unutmamalıyız. Bir mağazada sıra bekleyenleri dikkate almadan sıranın en önüne geçerseniz çocuklarınızdan sıraya geçip sırasını beklemesini bekleyemezsiniz. Siz saygısız olursanız çocuklarınız da saygısız olur. Çocukken bu durum çocuklarınızı fazla etkilemez belki ama ileride toplumdan dışlanmasına ve yalnız kalmasına neden olabilir. Unutmayın ki her insan yaşamak için başka insanlara muhtaçtır. Çocuğunuzun toplumdan soyutlanmış yalnız bir hayat geçirmesini istemiyorsanız onlara ahlaki değerleri çok iyi bir şekilde öğretmeli ve uygulamasını saplamasınız.

               Günümüzde televizyon ve internet kullanımının arttığını ve bunların kötüye kullanıldığını görmekteyiz. Çocuklar bunlardan olumsuz etkilenmektedir. Aileler internet ve televizyon kullanımı konusunda çocuklarını sık sık kontrol etmeli ve gözden kaçırmamalıdır. Aksi halde siz ne kadar ahlaklı bir çocuk yetiştirmeye çalışırsanız çalışın, ona ne kadar iyi örnek olursanız olun çocuklarınız olumsuz davranışları görebilir ve etkisinde kalabilir.

               Ahlaki değerler toplumdan topluma, hatta aynı toplumda zamandan zamana değişiklik gösterebilir. Sizin zamanınızda çok ayıp olarak görülen bazı şeyler günümüzde doğal olarak karşılanabilir. Bu hususları anne ve babalar olarak takip etmeli ve gözden geçirmelisiniz. Çocuğunuza sizin değer yargılarınıza göre boşuna baskı kuruyor olabilirsiniz.

               Kendi çocukluk zamanınızdaki problemleri bir düşünün, siz okula giderken öğretmen sınıfa girdiğinde kalkmamak, sınıfta konuşmak, sakız çiğnemek ayıp sayılır ve bunlar üzerinde konuşulurdu. Şimdi ise okullarda uyuşturucu kullanımı, alkol ve sigara kullanımı gibi şeyler problem olarak konuşulmaktadır. Buradan çocuklarımızın nasıl bir tehlikede olduğunu, onların bu tehlikenden korunmak için sizden daha fazla ahlaki değerlerini koruması gerektiğini anlayabilirsiniz.

               Çocuklara ahlaki değerleri öğretirken çok değil ama öz konuşun, yapmak zorundasın gibi sözler söyleyerek onlara açık kapı bırakmayın, baskıcı olun ama tekrarcı olmayın, bu değerlere uymadıklarında onları inatlaşmaya itecek şekilde konuşmayın ve en önemlisi onlara örnek olun.
  Anahtar Kelimeler;
  Ahlaki değerlerin çocuklara anlatılması,çocuklarda ahlak gelişimi,çocuk ahlakı, ahlaklı çocuk yetiştirme, aklaki değerler, çocuklara ahlaki değerleri anlatmak, çocuklara ahlaki değerler nasıl anlatılır
  Çocuklarınıza ahlaki değerlerinizi anlatın
  Ahlaki değerlerin önemi
  Çocuklar ve gelenekler
  Çocuklar ve görenekler