Anne ve Baba Eşit Sorumluluk Almalıdır;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anne ve Baba Eşit Sorumluluk Almalıdır
  Tüm makaleler

  Anne ve Baba Eşit Sorumluluk Almalıdır;

              Toplumumuzda özellikle annelerin çalışmadığı ailelerde baba evin sorumluluğunu anne ise çocuğun sorumluluğunu büyük çoğunluğunu üstlenmiş durumdadır. Ya da anne ve baba çocuk üzerindeki sorumlulukları paylaşmış ve sadece kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektedir.

               Anne ve babaların çocuğun sorumluluklarını eşit almaması çocuk üzerinde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu durumda hem anne ve baba gerçek annelik veya babalık duygularını yaşayamamakta ve bazı şeyler eksik kalmakta, hem de çocuk anne veya babalarından birine doğru kaymaktadır.

               Çocuğun ihtiyaçlarının sürekli annesi tarafından karşılandığını düşünelim, karnını annesi doyuruyor, annesi yatağa yatırıyor, annesi süt veriyor vs. Bu durumda çocuk ile annesi arasındaki bağ git gide artar ve kuvvetlenirken babası ile arasında bir mesafe oluşur. İhtiyaçlarının annesi tarafından karşılandığını düşünen çocuk her tür ihtiyacını annesine söyler ve babasını yok sayar. Babasının söylediklerini fazla dikkate almaz ve babasından bir şeyler gizlemeye başlar. Oysaki çocukların hem annelerinden hem de babalarından öğrenmeleri gereken çok şey vardır, bu ailelerde çocuklar her şeyi anneden öğrenmek ister. Hem çocuk hem de baba bu duruma gün geçtikçe alışır. Gün gelirde babasının çocuğun bir ihtiyacını karşılaması gerektiğinde hem çocuk buna karşı çıkar ve istemez, hem de baba neyi nasıl yapacağını bilmez ve yapamaz.

               Birçok baba çocuklarının kıyafetlerinden neyin nerede olduğunu, ya da hangi yemeği severek yer hangisini zorla yer bilmez. Aslında anne ve babalar çocuğun sorumluluklarını eşit alsalar hem kendileri rahat edecek, hem de çocuk yanlış düşünceler içerisine girmeyecektir.

               Hem anne hem de baba gerektiğinde her şeyi yapabilmelidir ve yapmalıdır. Çocuk düştüğünde sadece annesini değil babasını da arayabilmelidir. Hayat şartları anne ve babayı bu şekilde sorumluluk paylaşımlarına itebilir ama çocuğunuz bunu anlayamaz ve anlatmanızın da imkanı yoktur. Çocukların hem anne hem de babalarının sevgilerine ve şefkatlerine ihtiyaçları vardır.
  Anahtar Kelimeler;
  Anne ve babada sorumluluk paylaşımı
  anne ve babanın çocuklara karşı sorumlulukları
  Çocuklara karşı sorumluluk paylaşımı
  Annenin ve babanın sorumlulukları