Anne ve Babadan Biri Diğerinin Sorunlarını Çocuklarına Anlatmalıdır;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anne ve Babadan Biri Diğerinin Sorunlarını Çocuklarına Anlatmalıdır
  Tüm makaleler

  Anne ve Babadan Biri Diğerinin Sorunlarını Çocuklarına Anlatmalıdır;

              Anne veya babaların doğuştan veya sonradan oluşan, geçici veya sürekli sorunları olabilir. Daha hiçbir şeyden haberi olmayan çocuklarınız bu durumu anlayamazlar ve gelişimleri kötü bir şekilde etkilenebilir.

              İlk olarak fiziksel hastalıkları ele alalım. Anne veya babadan birisi kör, sağır, ama olabilir, doğuştan veya sonradan olma fiziksel bir sakatlığı olabilir. Çocuklara bu rahatsızlık ayrıntılı bir şekilde anlatılmalıdır ki çocuklar gereksiz yere kötü düşüncelere düşmesin. Babası onunla artık parka gitmiyor olabilir çünkü babası bir kaza geçirmiştir ve sakatlanmıştır, annesi artık onunla konuşmuyordu, ne kadar sevdiğini söylemiyordur çünkü annesi bir hastalıktan sonra konuşamamaya başlamıştır, babası artık ona sarılmıyordur çünkü babası bulaşıcı bir hastalık geçiriyordur ve ona bulaştırmak istemiyordur. Çocuk bu durumun neden olduğunu bilmez ise faklı bir şekilde değerlendirebilir, annesinin ya da babasının artık onu sevmediğini, ilgilenmediği, önemsemediğini, ya da bir kusuru olan annesinden dolayı bütün annelerin öyle olduğunu ve ileride kendisinin de öyle olacağını gibi gerçeği yansıtmayan bir çok duygu ve düşence içerisine girebilirler. Ama bu durum çocuğa açıklayıcı bir şekilde nedenleri ile anlatılır ve çocuğun u durumu kavraması sağlanırsa böyle düşüncelerin önüne geçilebilir.

              Fiziksel kusurlar veya hastalıkları anlatmak kolaydır. Ama psikolojik problemleri çocuklara anlatmak zordur ve bu durumlar çocuklarda daha derin yaralar açabilir. Psikolojik problemi veya davranış bozukluğu olan çocukların üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu çocukların büyük bir çoğunluğunun ailelerinde bu şekilde problemler yaşayan bireylerin olduğu saptanmıştır. Bu araştırma anne ve babalarını kendilerine model alarak büyüyen çocukların onların davranışlarından ne kadar etkilendiğini açıkça göstermektedir.

              Ruhsal bir problemler genelde çocuklardan gizlenmektedir. Anne ve babalar bu durumu çocuklarından gizleyerek onları koruyabileceklerini ve bu durumdan en az etkileneceğini düşünmektedir. Bazen de kendi problemlerinden çocuklarını unutmakta ve bu durumum çocuklarda nasıl sorunlar oluşturduğunu görememektedir.

              Anne veya babalarından birinde anlık olarak ruhsal problemler oluşabilir ve kendini kaybederek ne yaptığının farkında olmayabilir. Bu durumlarda çocuklar olan biteni anlayamamakla kalmayıp kendi güvenliklerinden endişe duyarlar ve tutarsız hareketlerde bulunabilirler. Diğer aile büyüğü hastalığın ne olduğunu anlatmalı, çocuk bu konuda bilgilendirilmelidir. Bu sayede anne veya babasındaki davranış bozukluğunun neden olduğunu anlayabilir, en önemlisi de bu durumlarda ne yapacağı ve nasıl davranması gerektiği anlatılırsa çocuk kendini daha güvende hisseder ve kendini koruması için ne yapması gerektiğini iyi bilir ve uygular.

              Bu durum sadece sağlık olarak düşünülmemelidir. İşleri çok kötü giden veya işten çıkarılan bir baba kendi üzüntüsü veya düşüncesinden çocukları ile ilgilenemeyebilir veya çok farklı reaksiyonlar verebilir. Böyle durumlarda anneleri çocuklarına durumu anlatmalı, babasının neden böyle bir şey yaptığını söylemelidir.

              Anne veya babalarının sorunları kendilerinden gizlenen çocuklarda, endişe, güven kaybı, gelecek kaygısı, korku, dikkat bozukluğu, odaklanamama, konuşma veya anlamada gerilik gibi problemler oluşabiliyor. Çocuklarınızın sağlıklı gelişimleri için onlardan bu tür bilgileri saklamamalısınız ve kafalarında soru işareti bırakmamalısınız. Aksi halde çocuklar bu soru işaretlerini kendiler tamamlamaya çalışır ve çok daha tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklara hastalıklarınızı anlatın,
  Hastalıkları çocuklar bilmeli
  Hastalıklar çocuklara nasıl anlatılmalıdır
  çok anne ve babasının sorunlarını bilmelidir