Anne ve Babaların Çocuklarına Karşı Kabul Sınırları
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   >Anne ve Babaların Çocuklarına Karşı Kabul Sınırları
  Tüm makaleler

  Anne ve Babaların Çocuklarına Karşı Kabul Sınırları;

               Çocuk gelişimi için önemli bir noktadır. Kabul sınırı derken çocuklarınızın bir birey olarak kabullenilmesinden yaptığı hareketlerin kabullenilmesine kadar çok geniş bir alandan bahsetmekteyiz.

               Anne ve babalar çocuklarını kabullenmeli ve onları kendilerinden ayrı bir birey olarak görmelilerdir. Onları kendilerinin bir parçası olarak görmek çocukların kişiliklerine karşı yapılmış büyük bir yanlışlık olur. Çocuklarınız sizden farklıdır, farklı istekleri ve ihtiyaçları olacaktır. Olaylara bu şekilde baktığınızda isteklerini kabullenme konusunda biraz zorluk çıkarmaz ve onu anlayabilirsiniz.

               Yapılan büyük yanlışlıklardan birisi çocukların aşırı ısrarcı olmalarını unutup, ısrarla istedikleri ve inat ettikleri konularda onların bu inatları ile uğraşmayıp istediklerini yapmayı kabul etmektir. Çocuklar bu şeklide davranarak her istediklerini alabilecekleri kanaatine varabilmektedirler. Çocukların isteklerini kabul etmediğiniz zamanlarda ise bunun nedeni açıklamalısınız. Çocuklar kendilerinin ayrı bir birey olarak kabul edilmediği düşüncesine kapılmamalıdırlar ve anne ve babalar bunu ona hissettirmemelidir. Çocuklarınız sizin onun düşüncelerine değer verdiğini bilmelidir ve sizin kararlarınıza saygı duymasını öğrenmelidir.

               Anne ve babalar bazen çocuklarının söylediklerini yaptıkları zaman mutlu olacağını bildiklerinden ve onların mutlu olmasını istediklerinden çocuklarının söyledikleri her şeyi kabul ederler. Çocuklar yaşlarından çok fazla zekaya sahiptirler. Bu durumu hemen fark ederler ve anne ve babalarını kullanmaya yönelirler. İlerleyen safhalarında da istedikleri her şeyin olabileceği düşünürler ve gün gelirde istediklerinden birisi olmadığında hayata küserek karamsarlığa kapılırlar.

               Çocuklarınızın isteklerini kabul konusunda aşırı katı bir tutumda sergilememelisiniz. Bu tutum çocuklarınız tarafında değer görülmüyor anlamı yaratabilir. Onun yerine karşılıklı tartışarak bir sonuca girmeye çalışmalısınız. Sizin çocuklarınızdan daha fazla görmüşlüğünüz olduğu için bunu ona karşı kullanabilir ve onu ikna edebilirsiniz.

               Anne ve babalar çocuklarının isteklerine karşı önceden kendilerine bir kabul sınırı çizmelidir ve bu sınırı ne kendilerinin ne de çocuklarının geçmesine izin vermemelidir. Çocukların bazen geçmelerine izin verilir bazen verilmezse çocukta ikilem oluşabilir ve çocuğun anne ve babasına karşı duyduğu güven duygusu kaybedilebilir.
  Anahtar Kelimeler;
  Ailelerin kabul sınırı
  Çocuklar için sınır
  Çocuklar için kural
  Anne ve babalar nereye kadar çocuklarının istediklerini yapmalıdır