Anne ve Babalar Çocuklarının Yaratıcılıklarını Nasıl Destekleyebilirler;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anne ve Babalar Çocuklarının Yaratıcılıklarını Nasıl Destekleyebilirler
  Tüm makaleler

  Anne ve Babalar Çocuklarının Yaratıcılıklarını Nasıl Destekleyebilirler;

              Çocuklarda yaratıcılığın desteklenmesi çocukların ilgi alanları ve yeteneklerinin saptanması ile başlar. Eğer çocuklarınızı yaratıcılık konusunda desteklemek istiyorsanız onun meraklı olduğu alanları bulmalısınız.

               İlgi alanı saptamak kolay değildir. Çünkü o kadar çok konu vardır ki bunların içerisinden doğruyu süzüp bulmak bazen kolay olmayabilir ya da daha fazla ilgisi olan bir konu yerine daha az ilgisi olan konuyu seçerek yanlışlık yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun neye ilgisi olduğunu saptayabilirseniz onun o konuda yaratıcılığını destekleyebilirsiniz.

               Anne ve babalar kesinlikle çocuklarının merak duygularını köreltmemelidir, onlar merak etmeliler ki siz de gözlemlerinizle hangi konulara yatkın olduğunu saptayabilesiniz. Merak her şeyin başlangıcıdır. Anne ve babalar çocuklarını serbest bıraktıklarından çocuklar neye merak duyuyorlar ise onun peşinden gideceklerdir, bu aşamada yapılacak iyi bir gözlem ile çocukların ilgi alanları saptanabilmektedir.

               Çocuklara ne kadar çok uyarı verirseniz o kadar fazla tepki alısınız ve seçmek için seçeneğiniz artar. Uyarı vermek için kullanabileceğiniz en uygun malzemeler ise çocukların oynamayı çok sevdikleri şey olan oyuncaklardır. Oyuncaktan kasıt sadece dışarıdan satın alınan oyuncaklar değildir. Çocuklar için çevrelerinde gördükleri her şey bir oyuncaktır. Çocuklarınıza oyuncakları ve çevrelerindeki eşyaları kullanarak uyarılar verdiğiniz zaman alacağınız tepkileri iyi süzmeniz ve bu tepkileri yorumlayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu yorumlamayı yapmanız esnasında size en çok yardımcı olacak şey KİM, NEREDE, NASIL, NE İLE, NE ZAMAN ve NASIL sorularına aldığınız cevaplar olacaktır. Bu cevaplar çocuklarınızın ilgi alanları ile ilgili size gerekli ipucunu verecektir.

               Gözlem yapmayı anne ve babaların kesinlikle bilmesi gerekmektedir. Örneğin çocuğunuza iki farklı oyuncak sunduğunuzda seçtiği oyuncak, serbest bıraktığında gittiği yer, ellediği eşya, eline bir şey verdiğiniz zaman yüzündeki surat ifadesi yani çocuklarınızın aklınıza gelecek her türlü tepkisi onların merak alanları konusunda sizlere yol gösterecektir.

               Çocuklarınızın ilgi alanlarını saptamaktan sonra yapılacak tek şey o konuda yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olmanız ve onları her konuda desteklemenizdir. Zaten siz bunları yaptıktan sonra yaratıcılıkları kendiliğinden gelişecektir.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklarda yaratıcılık
  Yaratıcılığın desteklenmesi
  Yaratıcılık nasıl ortaya çıkarılır
  Yaratıcılık nedir