Anne ve Babalar Çocuklarına Ne kadar Yardım Etmelilerdir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anne ve Babalar Çocuklarına Ne kadar Yardım Etmelilerdir
  Tüm makaleler

  Anne ve Babalar Çocuklarına Ne kadar Yardım Etmelilerdir;

              Bebekli dönemlerinde anne ve babaya bağımlı olan, onarın yardımlarına ihtiyacı olana çocuklar ilerleyen yaşlarında kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılamak ve bağımsız bir birey olduğunu kanıtlama savaşına girerler. Fakat çocuklar kaç yaşlarında gelirlerse gelsin onlar anne ve babalarının gözünde hala kendilerinin yardımına ihtiyaç duyan bebekleridir. Bu sebeple anne ve babalar bazen gereksiz yere çocuklarına yardım etme ihtiyacı hissedebilirler ve kendi kendilerine zorlanarak da olsa yapabileceği bir şeyi yardım ederek kolaylıkla yapmalarını sağlamaktadırlar. Birçok anne ve baba bu yaptıklarının farkında değildir ve bunlar tamamen içgüdüsel olarak yapar.

              Uzmanlar başarı kadar başarısızlıkların da çocuklar için çok önemli olduğundan söz etmektedir. Başarmak her insana gurur ve mutluluk verir, başarısızlık ise mutsuzluk ve üzüntü. Fakat başarısızlık aslında başarıdan daha fazla şey kadar insanlara, oda nasıl başarabileceğini öğrenmesidir.

              Anne ve babalar ileride kendi ayakları üstünde durabilen, kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayan güçlü çocukları olmalarını istiyorlar ise çocuklarına yardım etmekten de onları gözlemlemeli ve destek olmalılardır.

              Çocuklar parklarda kaydıraklardan kaymayı çok severler, anne ve babaların onları kaydırağın merdiveninden düşmemesi için direk kucaklarında çıkarmaları mı yoksa kendileri çıkarken merdivenden düşme ihtimaline karşılık onların arkalarında beklemelerimi doğrudur. Sürekli hazıra konan çocuklar kendileri çalışıp başaran çocuklara oranla her zaman başarısız olmuşlardır.

              Anne ve babalarının sürekli yardım ettiği çocuklar kendi kendilerine bir şey başarmış olmanın verdiği mutluluğu hiçbir zaman yaşayamazlar. Onları bu mutluluktan mahrum etmeyin ve kendi ayaklarının üstünde durmasına izin verin.

              Anne ve babalar çocuklarına hiç yardım etmeyecek mi düşüncesinde olanlar olabilir. Tabi ki yardım edin çocuklarına ama onun gerçekten yardıma ihtiyacı olduğu zaman. Onlara yardım etmeden önce talebin onlardan gelmesine özen gösterin.

              Tüm anne ve babalar çocuklarını yetiştirirken bir noktaya çok dikkat etmelidir. Siz çocuklarınızı sonsuza kadar koruyup kollayamazsınız. Bir gün gelip te çocuğunuzu yanlı bırakmaz zorunda kaldığınızda çocuğunuz kendini kurtarabilmelidir.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklara yardım
  Anne ve babaların çocuklarına yardım etmesi
  Çocuklara ne kadar yardım edilmeli
  Çocuklarınız için her şeyi siz yapmayın