Bırakın Çocuklarınız Bağımsız Olsun;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınız Bağımsız Olsun
  Tüm makaleler

  Bırakın Çocuklarınız Bağımsız Olsun;

               Bağımsızlık Türk milletinin karakterinde var, ne para, ne mal, ne mülk, söz konusu bağımsızlık olduğu zaman akan sular durur. Bağımsızlığına bu denli sahip çıkan bir milletin çocuklarının genlerinde de bağımsızlık tutkusu vardır herhalde.

               Çocukları mutlu etmenin temel kuraları arasında gelir onların bağımsızlığını sağlayarak kendi ayakları üzerinde durmasına izin vermek. Özgüven aşılamanın temeli onlara bağımsızlık sağlamaktan başlar. Kendi ayakları üzerinde durabilen, istediği şeyleri kendileri yapabilen çocuklar her zaman daha mutlu olurlar.

               Şimdi küçücük çocuğa ne bağımsızlığı vereceğiz, onun bağımsızlığı mı olur diyenler olacaktır. Tabi ki çocuklar için bağımsızlıktan bahsederken yetişkinlerdeki bağımsızlıkla aynı şeyden bahsetmiyoruz. Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini koruyamazlar, kendilerinin için neyin kötü olacağını ayıramazlar.

  Nedir çocukların bağımsızlığı?

              Çocukların bağımsızlığı bir parka gittiği zaman kaydırağın merdivenine kendi kendine tırmanmasıdır, anne ve babaları arkalarından onları kontrol ederken,

              Çocukların bağımsızlığı elleri kirlendiğinde ellerini kendi kendilerine yıkamasıdır, dişlerini kendi fırçalamasıdır,

              Çocukların bağımsızlığı onları için masanın üstüne su veya meyve koyup onların canının istediği zaman o suyu içmesi veya meyveyi yemesidir,

              Çocukların bağımsızlığı ayakkabısını kendileri giymesi, istediği kıyafetleri seçmesi ve kıyafetlerini kendi giymedir,

              Çocukların bağımsızlığı oyun zamanında oynayacağı oyunu kendi seçmesidir,

              Kısacası çocukların bağımsızlığı sonunda ona zarar vermeyecek şeylerde çocuklara seçim yapma hakkı sunulması ve bunları kendi kendilerine yapmalarına izin verilmesidir.

  Çocukları her konuda bağımsız bırakmak doğrumu dur;

              Tabi ki yanlıştır. En demokratik, en bağımsız toplumlarda bile toplumun refah ve huzuru için belli kurallar konulmuştur. Yani bağımsızlık demek herkes her istediği şeyi yapabilir anlamına gelmez, hele ki söz konusu olan çocuklar ise. Çocuklar doğruyu, yanlışı çok iyi ayırt edemezler, onlar sonunda kendilerinin zarar görebileceği şeyleri göremezler. Onun için aslında çocukların bağımsızlığını anne ve babalar belirlemelidir. Belli kurallar içerisinde, belli bir çerçevede bağımsız olmalıdırlar. Bağımsızlıklar eğer kendilerine zarar verecek sınıra geliyor ise anne ve babalar dur demelidir.

               Aslında çocuklar için bağımsızlık onları geleceğe hazırlamak, toplumda nasıl davranması gerektiği öğretmek, kendi ayakları üstünde durmasını bilmesi ve kendi özgüvenini kazanması için kullanılan bir etiğim yöntemidir. İleride sağlıklı bir toplum yetiştirmek için en önemli temeldir. Belli konularda bağımsızlık verilen çocuklar özgüveni yüksek, başarılı, atılgan, kendi hakları ve özgürlükleri kadar başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı gösteren bireyler olarak büyüyeceklerdir.

               Tam tersini düşünelim, bir çocuk var. Hatayı boyunca hiçbir seçim yapmamış, tüm seçimlerini onun adına anne ve babaları yapmış, her istekleri anne ve babaları veya bakıcıları tarafından karşılanmış, çevredeki her şeyden korkutulmuş, acaba bir şey olur mu çekingesinden hiçbir şeye dokunmamış bir çocuk. Bu çocuk büyüdü, meslek seçimini ailesinden bekleyecek ailesi ona kendi istedikleri mesleği seçecek ama çocuk hatayı boyunca sevmediği bir işte çalışacak, çalışacağı şirketi ailesinin bulmasını bekleyecek, evlenecek ama evleneceği kızı seçemeyecek ve sonunda onu da ilesi seçecek ve bu hayatının sonuna kadar böyle gidecek. Çocuk büyüyüp topluma karıştığı zaman kendi ayakları üzerinde duramayacak ve hatta topluma bile karışamayacak.

               Her anne ve baba çocuklarını korumak, kollamak, tehlikelerden uzak tutmak ister. Her anne ve baba çocuklarının istediklerini yorulmadan yapar, sıkılmaz ve bıkmaz. Ama hayatın gerçekleri acıdır. Gün gelir siz çocuklarınızı bu hayatta yalnız bırakmaz zorunda kalabilirsiniz. Hayatlarının sonuna kadar çocuklarınızı koruyamaz ve kollayamazsınız. Onun için çocuklarınıza kendi ayakları üstünde durmasını, kendi seçimlerini yapmasını, nasıl doğruyu bulacağını öğretmek zorundasınız.

               Sağlıklı bir toplum sağlık bireylerin yetişmesinden, sağlıklı bireyler ise onlara sağlıklı bir şekilde verilmiş bağımsızlıklardan başlar.
  Anahtar Kelimeler;
  Bağımsız çocuk yetiştirmek
  Çocuklar ve bağımsızlık
  Bağımsız çocuklar
  Bağımsızlığın çocuklara kattıkları