Babalar ve Kızları;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Babalar ve Kızları
  Tüm makaleler

  Babalar ve Kızları;

              Toplumumuzda babalar kız çocuklarına karşı bazen gereksiz tutum ve davranışlarda bulunabilmektedir. Bu kendi yetiştirme tarzları ve toplum baskıları ile oluşmaktadır. Bazen ev içerisinden kız çocukları ile çok yakın ilişkiler kuran babalar toplum içerisinde onlara karşı seviyeli davranabilmektedir. Bu durumda kız çocuklarını ikilem içerisine bırakmakta ve kişilik bozukluğuna neden olabilmektedir.

              Kız çocuklarının erkek çocuklara oranla daha fazla babalarının sevgi ve şefkatine ihtiyaçları vardır. Özgüveni yüksek kız çocukları yetiştirmenin en temel adımı babalarının onlara karşı yaklaşımlarıdır. Kız çocukları ile aralarında belli bir sınır koyan ve bu sınırı geçmesine izin vermeyen babalar erkek çocukları ile bu sınırı koymamaktadır. Bu durumu gören kız çocukları babasının kendisini sevmediği düşüncesine kapılır, babasına karşı güvenini yitirir ve içene kapanır.

              Toplumumuzda zaten erkek ve kadınlar arasında pozitif bir ayrımcılık söz konusu iken birde babalarının onlara bu ayrımcılığı daha çocuk yaşlarında yapmaları kız çocukları için bir yıkım olmaktadır.

              Birde kız çocukları ile çok iyi ilgilenen ve yaklaşım gösteren babaların onların yaşları büyüdüğünde tutumlarının değişmesi olayı vardır. Babalar kız çocukları ile küçük yaşlarda çok yakın olurlar, onları severler, öperler, sarılırlar ve onlarında bunları yapmasına izin verirler. Çocukları ile oyun oynarlar ve gelişimlerini önemseyerek sordukları sorulara cevap verirler. Ama çocuk biraz büyüdüğü zaman bütün büyü bozulur ve babalar çocuklarına karşı o meşhur duvarı örerler. Çünkü onlar kızdır ve kendileri erkektir. Bu güne kadar her sorusuna cevap veren baba kızının sorular değiştiği için git annene sor cevabı vermektedir. Kızına sarılıp öpen baba değil sarılmak onun sarılmasına bile izin vermez olur, çünkü onların düşüncesine göre kızı büyümüştür ve onların ahlak gelişimi için uzak durması gerekmektedir. Bu durumda çocuklar kendilerini suçlamaya başlarlar, yaptıkları bir hareketten ötürü babalarının kendilerine bu şekilde davrandığını düşünmeye başlarlar. Hem kendi özgüvenlerini hem de babalarına karşı olan güvenlerini kaybederler. Babalarının kız çocuklarına karşı oterite kurmak amaçlı yaptığı bu hareketler kız çocukları için yıkım olur ve hayata negatif bakmalarına neden olur.

              Yazımızın başında bahsetmiştik kız çocuklarının babalarına daha fazla ihtiyacı olduklarını, çünkü onların yaptığı hatalar erkek çocuklarına oranla daha büyük olur ve etkisi daha kalıcı olur. BU sebeple babalar çocuklarını kendilerinden kesinlikle uzaklaştırmamalıdır, onlara her zaman yakın olmaya çalışmalılar ve onların yaklaşmalarına da izin vermelilerdir. Çocuklarınıza ne kadar yakın olursanız onları tehlikelerden o kadar uzak tutarsınız. Çocukları babalarına sarılmak, onları öpmek istediğinde onlara izin vermelilerdir, onlara yaşları kaç olursa olsun sevdiklerini söylemeliler ve bundan çekinmemelidirler. Kız çocukları erkeklere oranla biraz çabuk büyür ve ergenliğe çabuk girerler. Vücutlarındaki fiziksel gelişim farklı olabilir ama duygusal gelişim aynıdır. Bunu unutmamalı ve onlarla aranızda sınır koyup kendinizden uzaklaştıracağınıza, tüm sınırları kaldırıp kendinize yakınlaştırmalısınız.

              Babaların kızları ile ilişkilerinde en çok çekildikleri noktalardan birisi ise çocuklarının onlara cinsellik ile ilgi sordukları sorulardır. Çocuklar büyüdükçe soruları da büyümektedir, onların sağlıklı büyümeleri için sağlıklı cevaplar almaları gerekmektedir. Babalar çocuklarının sorularını 2 yaşında nasıl cevaplandırıyor ise 20 yalında da cevaplandırmalılar ve onlara bu cevabı kendileri bulma yoluna itmemelidirler. Bu yol çoğu zaman çocukları yanlış yerlere çekmektedir.

              Çocuklar karşı cins ile ilk ilişkilerini babaları ile yaşarlar ve bu davranışları babalarından öğrenirler. Yanlış yetiştirilmiş çocuklar ileriki hayatlarında karşı cins ile ilişkilerinde yanlışlıklar yapacaktır. Babaları ile iyi iletişim içerisinde olan çocuklar ise iyi bit eş ve iyi bir anne olacaklardır.
  Anahtar Kelimeler;
  Kız babaları
  Kız babaları nelere dikkat etmelidir
  Kız babaları neler yapmalıdır
  Kızlar ve babaları