Bazen Çocuklara Bedel Ödettirmek İyi Bir Eğitim Şekli Olabilir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklara Bedel Ödettirmek
  Tüm makaleler

  Bazen Çocuklara Bedel Ödettirmek İyi Bir Eğitim Şekli Olabilir;

              Ama bir şartla, oda anne ve babalarının denetimi ve kontrollerinde. Aslında birçok anne ve baba denemiştir bu yöntemi genelde başarılı olmuşlardır.

              Çocuklara bazen bir şey anlatmak biraz zor olabilir, anlamak istemezler ve anlam veremezler. Çünkü anlattığınız şeyin ne olduğunu bilemezler ve merak ederler.

              Bir çocuk yanmak ne demektir bilemez eğer başına gelmediyse. Yandığı zaman ne olur, ne kadar canı acır, nasıl bir duygudur merak ederler. Çocuklara sobanın yanına yaklaşmamalarını, sobaya değdikleri zaman yanabileceklerini ne kadar anlatırsanız anlatın çocuklar kulak asmazlar ve devam ederler. Sizin yanında belki gitmezler ama siz yokken tam tersini yapabilirler. Çünkü o hiç yanmamıştır ve yanınca ne olacağının farkında değildir. Bu durumda soba çok aşırı sıcak değilken sizin kontrolünüzde çocuğun bir parmağını sobaya değdirmeniz onun o sobaya bir daha kesinlikle yaklaşmamasını sağlayacaktır. Günlerce hatta aylarca anlattığınız ve başarıya ulaşamadığınız şeyi 1 dakika içerisinde başarabilirsiniz.

              Çocuklara yaptıklarının bedelini ödettirme yöntemi aslında cezalandırma yöntemine çok benzer. Ceza verdiğinizde çocuk yaptığının cezasını çekerken bir daha aynı hatayı yaptığında ceza alacağını düşünür ve o hatayı yapmak istemez. Bu yöntemde de bir bedel ödeyen çocuk aynı bedeli ödemek ile tekrar karşı karşıya gelmez.

              Bazı bedeller çocuklarınızın hayatını değiştirebilir. Bu durumda çocuğun o bedeli ödemesine anne ve babalar izin vermezler. Derslerine çalışması bunun için en iyi örnektir. Derslerine çalışmak istemeyen çocuk bunun sonucunca nasıl bir bedel ödeyeceğini bilemez. Oyun oynamak çocuklar için her zaman daha caziptir ders çalışmaktan. Böylesi durumlarda ona ödeyeceği bedelin simülasyonu nu yapabilirsiniz veya farklı bir şekilde bedel ödeterek çocuğu kandırabilirsiniz. Nasıl mı?

              Öğretmen ile konuşun ve durumu anlatın. Öğretmeninin verdiği ödevleri yapmayan çocuğa arkadaşlarının yanında öğretmeninin cezalandırmasını sağlayın, Bu durum çocuğunuzda anlık hayal kırıklıklarına neden olacaktır. Bu hayal kırıklığını yenmesi ilerinde okuyamamasın getireceği zorluklardan çok daha kolaydır çocuk için. Çocuğunuz bu durum karşısında utanacak ve zor duruma kalacaktır ama okula bir daha ödev yapmadan gitmeyecektir. Diğer yöntemde ise çocuğunuzun okuyamaması durumunda başına neler geleceği anlatın ya da uygulayın. Çevrenizden örnek gösterin, gerekirse bir tanıdığınızın yanında birkaç gün çalıştırın ve hayatının sonuna kadar böyle çalışmak istemiyorsan okumak zorundasın gibi sözler söyleyin, ya da istediği bir şeyi alamayın veya dışarında yemek yemek istediği zaman yemeyin. Bahane olarak da “paramız yok, ben okuyamadım o yüzden çok az para kazanıyorum, sen oku ve çok para kazan, istediğin her şeye sahip ol” deyim.

              Atalarımızın dediği gibi bazen bir müsibet bin nasihat tan etkili olabiliyor. Ama bunu yaparken kontrolü elinizde kaçırmamalısınız.
  Anahtar Kelimeler;
  Bedel ödettirmek
  Çocuklar yaptıklarının bedelini ödemeli
  Çocuklar için en iyi öğretme yöntemi